26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Działacze katoliccy w nowym Sejmie i Senacie

Ocena: 0
2275

Halina Szydełko, Antoni Szymański, Jan Maria Jackowski, Robert Telus oraz niektórzy posłowie i senatorowie należący w ubiegłej kadencji do katolickich zespołów parlamentarnych zdobyli mandaty VIII kadencji Sejmu i IX kadencji Senatu.

Halina Szydełko (na zdjęciu) jest od siedemnastu lat prezesem Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Przez cztery lata wchodziła też w skład władz światowych AK z siedzibą w Rzymie. Współpracując od kilku lat z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło-Życie, organizowała konferencje i kampanie społeczne. Kandydowała z Rzeszowa, zdobyła 10 483 głosy. W nowym Sejmie będzie bezpartyjnym posłem klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. – Pragnę zapewnić, że w Sejmie RP będę reprezentować nie tylko swój region, ale także środowisko Akcji Katolickiej, organizacji, która wiele dla mnie znaczy, na rzecz której działam już od dwudziestu lat, a która ma do spełnienia ważną rolę w realizacji apostolskiej misji Kościoła w polskim życiu publicznym – wyjaśniła świeżo upieczona posłanka.

Antoni Szymański był kandydatem PiS do Senatu z okręgu nr 66 (powiaty gdański, starogardzki, tczewski). To polityk i działacz katolicki, były członek Zespołu do spraw Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Był już posłem III kadencji i senatorem VI kadencji. W wyborach 25 października otrzymał 43 842 głosy. Jak zapowiedział w rozmowie z KAI, ma sprecyzowane plany swojej działalności w Senacie, które będą nawiązywały do jego doświadczenia parlamentarnego. – Zajmuję się polityką społeczną, w tym szeroko rozumianą polityką rodzinną. Będę uczestniczył w pracach senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej – poinformował Szymański. Jako senator będzie dążył do wskrzeszenia idei opracowania dokumentu, który na podstawie wspólnej deklaracji rządu i episkopatu Polski sprzed kilku lat omówiłby najpilniejsze postulaty polityki rodzinnej w naszym kraju.

Do Sejmu dostał się także Robert Telus, w ubiegłej kadencji członek Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji oraz inicjator powołania Zespołu Członków i Sympatyków Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Światło-Życie, organizator w Sejmie wielu sympozjów i konferencji poświęconych m.in. propagowaniu katolickiej nauki społecznej. Kandydował z Piotrkowa Trybunalskiego, otrzymał 18 670 głosów.

Piotr Pyzik, w ubiegłej kadencji przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Dzieła Misyjnego, kandydował z list PiS w Gliwicach. Zebrał 7326 głosów.

Do Sejmu dostał się także Tomasz Latos, w ubiegłej kadencji członek Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, jeden z kandydatów na nowego ministra zdrowia.

Wojciech Skurkiewicz został posłem PiS z Radomia, gdzie zebrał 7058 głosów. W ubiegłej kadencji zaangażowany był jako senator m.in. w inicjatywę uchwalenia Roku Jana Pawła II i upamiętnienia ks. Jana Twardowskiego w setną rocznicę urodzin kapłana poety. Protestował przeciwko pomysłom usuwania krzyży z przestrzeni publicznej (m.in. komendy miejskiej policji w Radomiu).

Swój mandat odnowił także Jan Maria Jackowski, senator PiS kojarzony ze środowiskiem Radia Maryja, członek senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, podobnie jak Antoni Szymański laureat Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznawanej za zasługi w działaniach na rzecz rodziny w Polsce. Kandydował z okręgu nr 39 (powiaty ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski, żuromiński), w którym zdobył 56 216 głosów.

Lista działaczy organizacji katolickich nie wyczerpuje listy znanych katolików w parlamencie. Do takich należą niewątpliwie nowi senatorowie: historyk prof. Jan Żaryn i lekarz dr Konstanty Radziwiłł – działacz stowarzyszenia rodzin wielodzietnych 3+; obaj zdobyli mandaty w okręgach podwarszawskich. Z okręgu podwarszawskiego posłem na Sejm został znany naszym czytelnikom Mariusz Błaszczak oraz aktywny działacz katolicki i samorządowy, b. starosta wołomiński Piotr Uściński. Posłami zostali legenda „Solidarności” Ewa Tomaszewska, związana z sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz Artur Górski – organizator Dni Filmu Katolickiego na warszawskim Mokotowie.

Z okręgu białostockiego mandat zdobył znany naszym czytelnikom Jacek Żalek, z Wybrzeża Jarosław Sellin i Janusz Śniadek. W Łodzi mandat poselski zdobył między innymi goszczący na naszych łamach prof. Piotr Gliński, w Krakowie zaś – często obecny w naszym tygodniku Jarosław Gowin. Z Torunia do parlamentu weszła po raz kolejny Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja.

Liczba aktywnych katolików w nowym parlamencie jest oczywiście o wiele dłuższa. Będą oni obecni w klubach PiS, Kukiz’15, Nowoczesnej, PO i PSL. Jak ich obecność przełoży się na szacunek dla chrześcijańskiego dziedzictwa naszej Ojczyzny? Redakcja „Idziemy” będzie to obserwować i o tym pisać.

bsk/KAI
fot. arch. H. Szydełko

Idziemy nr 45 (528), 8 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter