18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Erozja władzy

Ocena: 0
2626
O zmianach w układzie sił na polskiej scenie politycznej rozmawiali 13 czerwca goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Razem z redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci” Jackiem Karnowskim swoje spostrzeżenia wymieniali Teresa Bochwic ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, wicenaczelni „W Sieci” Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny miesięcznika „W Sieci Historii” prof. Jan Żaryn.


Panika w obozie władzy


Teresa Bochwic

Arogancja ich gubi

Dlaczego Polacy tak długo trwali w kłamstwie na temat obozu rządowego? Najpierw, moim zdaniem, z powodu słabego poczucia rzeczywistości, zniekształconego przez manipulację, w której uczestniczyły wszystkie duże media. Poza tym, nie jesteśmy już jak w przeszłości narodem anarchizującym. Mamy sakralny stosunek do władzy. Każdy wójt bije pokłony pani premier, kiedy ona przyjeżdża do jego gminy – widziałam to na własne oczy. W Polsce jest charyzmat władzy porównywalny z carską Rosją. Jednak w ostatnim czasie doszło do naruszenia na różne sposoby czegoś bardzo ważnego – naszej godności. Bezczelna arogancja zaszkodziła PO sto razy bardziej niż kradzieże i te wszystkie „kamieni kupy”.


Piotr Zaremba

Nagła erozja

Upadek PO nie oznacza jej zniknięcia ze sceny politycznej. To trwały byt partyjny, który oczywiście może próbować się przepoczwarzać, a po przegranych wyborach na pewno straci obecne kierownictwo. Przypomnę, że w latach 2005-2007 panowało w PiS przekonanie, że PO nie wytrzyma bycia w opozycji. Nie pękli, odeszła od nich jedna osoba – Andrzej Sośnierz. Platforma wciąż ma jeszcze mnóstwo linków do władzy, choćby sejmiki wojewódzkie. Przedziwne jest za to, że jeszcze 4-5 miesięcy temu mieliśmy przeświadczenie, że PO to dość trwała potęga. Nastąpił proces gwałtownej erozji, co więcej – straszliwego pogubienia. Widzieliśmy już podobne spektakle w przypadku AWS i SLD, jednak tym razem odbywa się to zupełnie nagle.


Czy powstanie partia Kukiza?


Piotr Skwieciński

Problem antysystemowca

Do Pawła Kukiza ściągają bardzo różni ludzie, którzy wnoszą swój często gorszy bagaż, mają też różne oczekiwania co do tego, co ich lider powinien zrobić. Bardzo dużo oczekują także w związku z kierunkiem ideowym, w którym powinien zmierzać ten ruch. Dlatego zresztą kukizowcy zapowiadają, że w pewnych sprawach w ogóle nie będą zajmowali stanowiska, co znaczy, że ich oferta będzie niepełna. Elektorat Kukiza, co pokazują badania, nie jest jednorodny – jego część w drugiej turze głosowała na Bronisława Komorowskiego. Rozumienie antysystemowości może być zatem bardzo dziwne. Czy Kukiz dowiezie do jesieni to sondażowe poparcie? Tego nie wiem. Założenie, że tak i że stworzy klub parlamentarny, niczego jeszcze nie przesądza. Może wejdzie w koalicję z PiS i będzie współtworzył rząd. A może bardzo szybko się rozpadnie. Może być również tak, że Kukiz, widząc różne zagrożenia, ogłosi neutralność klubu i będzie popierał tylko niektóre rządowe projekty. Wtedy nie byłoby większościowej koalicji, tylko rząd mniejszościowy, a PiS musiałby w każdej sprawie negocjować z Kukizem.


Pierwsze dni prezydenta elekta


Prof. Jan Żaryn

Rewolucja pokoleniowa

Wybór Dudy na prezydenta świadczy o tym, że do polityki na najwyższym szczeblu wchodzi zupełnie inny język przekazu. To nie tylko jest język prawdy – Duda mówi to samo, co myśli, w przeciwieństwie do polityków PO, którzy usiłowali nie dopuścić do uświadomienia społeczeństwu, co naprawdę myślą, a co odkryły dopiero taśmy. Równocześnie kontakt z Dudą znaleźli młodsi wyborcy, dla których jawi się on jako osoba z pokolenia nieobciążonego wielkim balastem pt. „Wygraliśmy niepodległość”, jak dzisiejsi 50- i 60-latkowie. Dla znacznej części młodzieży to są sprawy już historyczne.


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 16 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Radom, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


fot. PAP/Radek Pietruszka
Idziemy nr 25 (508), 21 czerwca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter