29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Migranci u bram

Ocena: 0
2122
O kryzysie związanym z falą migracji do Europy oraz obecnej sytuacji politycznej w Polsce dyskutowano w pierwszym po wakacjach Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.
Gośćmi Jacka Karnowskiego byli: Łukasz Warzecha, Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba.

Imigranci i uchodźcy


Sami sobie winni

Piotr Skwieciński

Sytuacja nasilającej się migracji do Europy to efekt zaniechań ze strony Zachodu. Choć otwarta polityka imigracyjna nie ma na Zachodzie samych zwolenników – to jednak w świat poszedł sygnał o pewnej „miękkości” i uległości. Nie było wprawdzie czegoś takiego jak stały, zdecydowany znak, jaki daje na przykład Australia, która potrafiła sobie z problemem imigracji poradzić za pomocą bardzo twardych i konsekwentnych środków. Tylko trzeba poświęcać na to pieniądze. No i potrzebna jest wola, a tej w Europie nie ma.

Jest jeszcze inna przyczyna, która spowodowała, a przynajmniej zintensyfikowała tę falę. Kilka lat temu Zachód zabrał się za demokratyzowanie krajów arabskich. Przypomnę choćby interwencję w Libii czy amerykańską operację w Iraku. To skutkuje destabilizacją regionu. Gdyby Europa i Ameryka zachowywały się bardziej powściągliwie i zgodnie z tradycyjnymi regułami polityki, bez ambicji zaprowadzenia dobra na całym świecie, to teraz byłoby inaczej. A uchodźców i emigrantów byłoby mniej.




Listy wyborcze

Kuriozalne i przerażające

Piotr Zaremba

Obecność Ludwika Dorna i Grzegorza Napieralskiego na spotkaniu rady krajowej Platformy Obywatelskiej to coś wyjątkowo kuriozalnego, co pokazuje całkowite zdeprawowanie polskiej polityki. Grzegorz Napieralski przez całe lata budował swoją pozycję w SLD jako przeciwnik zbliżenia do PO i zwolennik wyrazistej lewicowości. Ludwik Dorn jest z kolei współtwórcą programu Prawa i Sprawiedliwości. Sam robiłem z nim wywiad, w którym mówił, że narodowo-państwowa wizja PiS-u i wizja „roztopienia się”, wyrzeczenia własnego państwa formułowana przez Platformę są nie do pogodzenia. Nic się pod tym względem nie zmieniło.

Naprawdę nie ma przymusu bycia w polityce. Polityk obdarzony jakimkolwiek poczuciem własnej godności może poczekać, może się wycofać na jakiś czas. Zwłaszcza w przypadku Napieralskiego, który jest stosunkowo młodym człowiekiem. Ale również w przypadku Ludwika Dorna. Spójrzmy na Jana Rokitę i Ryszarda Bugaja, którzy nie mieszcząc się w obecnym politycznym podziale, uznali, że będą po prostu robili inne rzeczy.

W tym momencie to, co mówią politycy, traci jakikolwiek sens. To jest przerażające.


Pierwszy miesiąc prezydenta

Inny poziom

Łukasz Warzecha

Na razie Andrzej Duda nie jest jednym z przywódców PiS, ale może się to wszystko bardzo ciekawie ułożyć po wyborach. Różne perturbacje – również na linii Szydło – Kaczyński – są absolutnie możliwe. I wtedy Duda będzie odgrywał większą rolę.

Do tej pory były pewne wpadki. Za kulisami mówi się, że prof. Szczerski w pierwszych momentach nie do końca umiejętnie poradził sobie ze swoją rolą. Był protest 20 tys. rodziców przeciwko podpisywaniu ustawy o szczepieniach – a prezydent jednak ją podpisał.

Ale dwie rzeczy odnotowuję z dużą satysfakcją. Po pierwsze, wreszcie można o tego typu sprawach rozmawiać zupełnie poważnie, bo to nie jest prezydent, który wychodzi do ludzi i mówi: „Ho, ho, ho – jak się bigos robiło w Polsce”, tylko który prowadzi normalną politykę. Można się z nią nie zgadzać, ale jest materiał do normalnej dyskusji. I druga sprawa – przy wszystkich dobiegających z różnych stron złośliwych, czasem nawet chamskich przytykach, Andrzej Duda wydaje się na nie – przynajmniej na razie – odporny. Co też wiąże się z faktem, że jest człowiekiem nowych mediów. Zdaje się, że wczoraj w nocy pisał na Twitterze. To jest zupełnie inny poziom komunikacyjny, niż był parę lat temu.


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 16 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Radom, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


fot. PAP/EPA/HENDRIK SCHMIDT
Idziemy nr 37 (520), 13 września 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter