Szósta rocznica katastrofy smoleńskiej i spór wokół projektów pełnej ochrony życia to tematy, które wypełniły 9 kwietnia dyskusję w specjalnym wydaniu Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.
Audycję, nadawaną z okazji Targów Wydawców Katolickich sprzed Arkad Kubickiego, prowadził Jacek Karnowski.
6. rocznica katastrofy smoleńskiej
Jaka ochrona życia?
Adhortacja apostolska "Amoris laetitia"
Dawid Wildstein
Smoleńskie paliwo
Dla obu stron politycznego sporu katastrofa smoleńska była fundamentalnym elementem mobilizacji wyborców. W przypadku PiS okazał się on trwały, pozwolił partii przetrwać kilka lat w opozycji, pod olbrzymią presją. Dla PO Smoleńsk był obciążeniem pod względem strukturalnym, państwowym, a mimo to PO przez kilka lat „wrzucała” ten temat, gdy trzeba było zmobilizować elektorat. Jednak teraz Smoleńsk przestał interesować wyborców PO, nadal zaś interesuje zwolenników PiS.
ks. Henryk Zieliński
Kogo karać za aborcję
Przypomnijmy, że są dwa projekty poszerzenia zakresu ochrony życia. Pierwszy, Fundacji Pro – Prawo do Życia Mariusza Dzierżawskiego, przewiduje karę więzienia dla kobiet za dokonanie aborcji. Drugi, świadomie przemilczany przez media z lewej strony, opracowało środowisko Antoniego Zięby i Pawła Wosickiego oraz Antoniego Szymańskiego. Ten karania kobiet nie przewiduje. Karać należy przede wszystkim tych, którzy na aborcji zarabiają. A już skandalem jest oddanie decyzji o życiu i śmierci człowieka prywatnym klinikom. Mówienie o „kompromisie” wokół aborcji jest manipulacją. To nie był żaden gest ze strony środowisk lewicowych. One zaakceptowały ustawę dopuszczającą także aborcję „ze względów społecznych”. To Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ten jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Jan Pospieszalski
Lewica na to czekała
Prawnicy, którzy przygotowali oba projekty ustaw zwiększających ochronę życia, zwracają uwagę, że nie było dotąd przepisu skutecznie chroniącego dziecko w okresie prenatalnym. Mężczyzna, który pobił kobietę w ciąży, doprowadzając do poronienia, odpowiadał najwyżej za pobicie, a nie zabicie poczętego dziecka. Chroniony był sam stan ciąży kobiety. Nie było dotychczas lepszych okoliczności do rozszerzenia prawnej ochrony życia i zablokowania nadużywanych wyjątków określonych w obecnej ustawie. Ale z doświadczenia wiemy, że takiemu działaniu sprzyja odpowiedni klimat polityczny, a tego nie wzięto pod uwagę. Wygenerowany spór jest prezentem dla strony lewicowej.
Piotr Zaremba
Martwe prawo
Poza Ruchem Palikota, duże środowiska polityczne nie parły dotąd do zmiany ustawy z 1993 r. Niestety, elementem przyjętego wtedy „kompromisu” jest to, że nawet obecne przepisy nie są przestrzegane. Często strona liberalna mówi, że aborcję można wykonać łatwo, tylko trzeba mieć pieniądze. Postuluję, żeby obecny rząd poprzez podległą mu prokuraturę, ryzykując inny konflikt społeczny, próbował wypełnić prawo i ukrócić te nielegalne aborcje.
***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.
Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.
Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.
![]() |
![]() |
![]() |