29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Rząd dla Polski czy dla partii?

Ocena: 0
2408
Skład gabinetu Ewy Kopacz był szeroko komentowany w ostatnim wydaniu Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Jednym z tematów audycji było też referendum niepodległościowe w Szkocji. Redaktor naczelny tygodnika „wSieci” Jacek Karnowski gościł w poranek 20 września w studiu Radia Warszawa Piotra Skwiecińskiego (wPolityce.pl, „wSieci”), byłego europosła PiS Konrada Szymańskiego, szefa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Wiktora Świetlika oraz Piotra Zarembę (wPolityce.pl, „wSieci”).


Skład rządu Ewy Kopacz

Czy rząd skręci w lewo?

Rola Donalda Tuska

Co powinien zrobić PiS?



Motywacje pani premier

Piotr Zaremba

Przychodzą mi do głowy trzy klucze, którymi posługiwała się Ewa Kopacz przy wyborze ministrów. Pierwszy, najbardziej wyeksponowany, to klucz frakcji wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Ten rząd jest bardziej partyjny niż poprzedni. Drugi klucz to klucz osobistych przyjaciółek pani premier. Ponadto kobieta w resorcie siłowym, Teresa Piotrowska (MSW), jest wyrazem pewnego ideologicznego postępu. Trzeci klucz to klucz ludzi zostawianych z powodu braku kandydatów na następców lub kwestii wizerunkowych. Gdyby pojawił się nowy minister zdrowia, byłoby to zobowiązanie do szybkiego osiągnięcia sukcesu, np. likwidacji kolejek. A tak Bartosz Arłukowicz będzie coś kończył, kończył i wiadomo, że do wyborów nie dokończy.

„Nasze bezpieczeństwo, nasz kraj, nasz dom, nasze dzieci są najważniejsze, co nie oznacza wcale, że powinniśmy dzisiaj mówić głosem odrębnym od Unii” – odpowiedziała nowa premier na pytanie o działania Polski w związku z wojną na Ukrainie. Jej rozbudowana i zawoalowana wypowiedź może sygnalizować pewien chaos, ale być może jest to jej pogląd, zapowiedź zmiany polityki. Wizja barykadowania się we własnym domu wiąże się z ideologią feministyczną: kobiety, wrażliwe na rodzinę i sprawy bytowe są według niej pacyfistkami. Taka polityka jest groźna, bo to manifestacja słabości Polski.

Jedną z osób, które definitywnie przegrały w nowym rozdaniu jest były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Odchodzą wraz z podwładnymi osoby o konserwatywnych poglądach, rząd skręca w lewo. Nawet zmiany w MSZ są w duchu lewicowe, bo zdecydowano się na pewną „obłość”.

Kandydaturę Jacka Rostowskiego na szefa MSZ zablokowano m.in. z powodu jego sprzeciwu wobec szybkiego wprowadzenia euro. To budzi mój największy niepokój; obawiam się, że Grzegorz Schetyna będzie kierował się w tej kwestii najbardziej elementarną poprawnością polityczną. Rostowski przynajmniej posiada jakieś doświadczenie.

Rząd na usługach

Konrad Szymański

Rząd Ewy Kopacz jest partyjny w najgorszym tego słowa znaczeniu. Obsługuje on potrzeby ugrupowania, która jest w tarapatach po odejściu bardzo mocnego lidera. Wyłączenie klocka, którym był Donald Tusk sprawiło, że cały system PO się chwieje. Ten rząd nie jest zatem dla Polski i Polaków, tylko po to, by naprawić zepsutą partię, ma charakter usługowy. Kondycja PO stała się wyznacznikiem odpowiedzialności za państwo, brakuje tylko retoryki „drugiego etapu reformy” i „kłopotów przejściowych”.

Jaskrawy przejaw upartyjnienia tego rządu to zmiana ministra spraw zagranicznych. Grzegorz Schetyna od 2011 r. pełni funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Pokazał już sto razy, że te sprawy go po prostu nie interesują. Tymczasem powierza mu się je w czasie, gdy Polska jako jedyna w Europie graniczy z dwoma państwami w stanie wojny.

Polityka pod sondaże

Wiktor Świetlik

„Odpuszczenie” resortu spraw zagranicznych nasila już toczący się proces, czyli faktyczne rządzenie Polską przez dyrektorów i wicedyrektorów departamentów, także w MSW i MSZ. Mamy tu paradoks. Z jednej strony wzmacnia się ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, który zostaje wicepremierem, co jest sytuacją niemal wojenną. Z drugiej zaś w sposób symboliczny odpuszcza się MSZ i MSW.

Pierwsze wypowiedzi nowej premier o konflikcie na Ukrainie dobrze pokazują potworną słabość tego rządu. Będzie to gabinet całkowicie zorientowany na sondaże. Ponad połowa Polaków nie chce zaangażowania naszego kraju na Ukrainie, przeciwne zdanie wyraża głównie twardy elektorat PiS. Być może tani populizm nawet w bardzo prymitywnych formach się nie sprawdzi, ale do tej pory było inaczej. Jeśli nałoży się on na widoczny w sondażach „efekt Donalda Tuska”, a wiosną na „efekt Bronisława Komorowskiego” w przypadku jego wygranej w wyborach prezydenckich, może to doprowadzić do zwycięstwa PO w nadchodzących wyborach parlamentarnych.


Referendum w Szkocji


Ukraina i Noworosja


Naród bliższy niż Europa

Piotr Skwieciński

W Europie mamy obecnie do czynienia z rewitalizacją państwa narodowego. Wcześniej kryzys gospodarczy, a potem kryzys ukraiński ujawniły to bardzo zdecydowanie. Berlin, Paryż dyktują Unii Europejskiej swoją politykę, Bruksela zaś tylko zatwierdza ich decyzje. Następuje emancypacja mniejszych państw narodowych, niekoniecznie w roli, która się nam podoba, np. wyłamującej się z frontu antyrosyjskiego, jak Węgry, Słowacja, Czechy. Państwo narodowe, które jeszcze niedawno miało być sprowadzone do roli jakiegoś lokalnego przedstawicielstwa potężnej federacyjnej UE, rośnie obecnie w siłę. W Wielkiej Brytanii toczy się ten sam proces. Jeszcze w czasach EWG rozmaite separatyzmy flamandzkie, katalońskie, szkockie łączyły się z ideologią europejską, z roztapianiem państwa narodowego, wszystkie miały przeskakiwać na wyższy poziom. Państwo narodowe miało być wspólnym wrogiem. Wynik referendum w Szkocji temu przeczy, to nie będzie proces przyszłości.


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


Idziemy nr 39 (471), 28 września 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter