29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Szydło z worka

Ocena: 0
2512
Kandydaturę Beaty Szydło na premiera i ostatnią encyklikę papieża Franciszka w Salonie Dziennikarskim 20 czerwca komentowali: Maciej Pawlicki („wSieci”), Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia), Piotr Zaremba (wPolityce.pl) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”). Audycję prowadził Jacek Karnowski.


Konwencja PiS


Maciej Pawlicki

Polityk z charyzmą

Miałem okazję poznać panią Beatę Szydło. Sprawia wrażenie osoby niesłychanie powściągliwej i spokojnej, co w świecie polityki bardzo się przydaje. Ale jej przemówienia – zwłaszcza jedno w końcówce kampanii – sprawiły, że zacząłem ją postrzegać jako polityka z charyzmą, który rzeczywiście potrafi porywać. Ona się po prostu otworzyła jako osobowość polityczna. Poradziła sobie z organizacją sztabu, co – jak wiemy – wyglądało różnie w poprzednich kampaniach Prawa i Sprawiedliwości. Sprawnie zorganizowała zwycięską drużynę. Jarosław Kaczyński dojrzał do tego, żeby stawiać na mocnych partnerów. I budować ich. Tak jak dał szansę zbudować się Andrzejowi Dudzie, tak samo daje ją Beacie Szydło.


Program Platformy


Piotr Zaremba

Kolejne dowody

Zawsze głosiłem, trochę wbrew części kolegów z prawicy, że nie mamy do czynienia z kataklizmem ekonomicznym. Przypominam, że zdaniem Alexisa de Tocqueville’a ludzie się buntują, kiedy ich sytuacja trochę się poprawia. Wtedy pojawiają się aspiracje do tego, żeby być lepiej rządzonymi. Żeby władza była uczciwsza.

Tymczasem mamy do czynienia z istnym wysypem dowodów na przeciwną tezę. I tego nie da się łatwo naprawić. Przypomnę sakramentalną formułę, że wszystkich taśm jeszcze nie poznaliśmy. Sytuacja się rozwija. Mówi się o kolejnych dowodach np. na bardzo daleko idące usługowe funkcje polityków PO wobec wielkiego biznesu. To również będzie treścią kampanii.


Władza w PISF


Maciej Świrski

Interes narodu

Polska polityka historyczna powinna mieć wśród swych narzędzi wpisaną kinematografię jako sposób oddziaływania na otoczenie, żeby utrzymywać godny wizerunek narodu. Nie może to zależeć tylko od widzimisię urzędnika – dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – powołanego w dziwnym sądzie konkursowym. Nigdy nie będziemy poważnym państwem, jeżeli za nasze pieniądze przedstawiana będzie filmowa historia całkowicie nieprawdziwa, którą później świat będzie uznawał za autentyczną. To się po prostu musi skończyć. I nie ma to nic wspólnego z cenzurą. Systematyczne zniesławianie Polski, choćby przez określenie „polskie obozy koncentracyjne” czy filmy takie jak „Pokłosie”, ma konkretny cel. Chodzi o wypchnięcie Polski z sojuszu NATO. Taki jest dalekosiężny cel Rosji.


Obietnice i lobbyści

Encyklika Franciszka


Ks. Henryk Zieliński

Ekopostulaty Franciszka

Papież mówi o długu ekologicznym: państwa, które lansują dzisiaj proekologiczne technologie i odnawialne źródła energii, wcześniej uprzemysłowiły się kosztem eksploatacji – często rabunkowej – surowców z innych krajów oraz zatrucia środowiska przez własny przemysł. Kiedy narzucają innym krajom swoje technologie, to jest to nowy przejaw kolonizacji i niesprawiedliwości. Ojciec Święty wzywa, by te państwa potrafiły się podzielić nowymi technologiami w imię naszego wspólnego dobra.

Franciszek pisze również o ekologii człowieka. O tym, że skoro nie można eksperymentować na zwierzętach, to dlaczego wolno na człowieku. Papież piętnuje także kulturę odrzucenia: dotyczy to zarówno produkcji śmieci, jak i – niestety – całych sfer społecznych. Gdy ludzi zaczyna się traktować jak rzeczy – używa się człowieka i wyrzuca na margines.


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 16 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Radom, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


fot. PAP/Marcin Obara
Idziemy nr 26 (509), 28 czerwca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter