29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: To nie przypadek

Ocena: 0
2920
Rocznica rozpoczęcia stanu wojennego, ideologia gender i autonomia Śląska  to tylko wybrane tematy poruszone w Salonie Dziennikarskim.
Przy Floriańskiej 3 gościli Piotr Zaremba (wPolityce.pl), Maciej Pawlicki, Krzysztof Czabański ("wSieci") oraz ks. Henryk Zieliński ("Idziemy").


DYKTATURA Z LEGITYMACJĄ

Piotr Zaremba




Atrakcyjna jest wizja, że mamy dyktaturę, bo narzuca nam się pewne wzorce obyczajowe sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i wrażliwością większości. Niemniej jednak jest jeszcze gorzej. Władza gen. Wojciecha Jaruzelskiego przegrałaby z kretesem, gdyby ludziom pozwolono w 1981 roku głosować. Komunistyczna dyktatura nigdy nie miała poparcia większości. We Francji prezydent François Hollande uzyskał demokratyczny mandat. Nie jest to jeszcze dyktatura, chociaż ma pewne jej elementy: stosuje manipulację, przemoc perswazyjną – za przyzwoleniem wyborców. W Belgii trzy czwarte społeczeństwa popiera eutanazję chorych dzieci. Demokracja może przybierać bardzo patologiczne formy.


PROWOKACJE W PUBLICZNYCH MEDIACH

Krzysztof Czabański



Prowokacje różnych środowisk są niejako wpisane w normę społeczną. Dlatego reakcje na nie zawsze powinny być wyważone, by ich nie dowartościowywać. O ile jednak prowokacje są czymś znanym i akceptowanym, zwłaszcza w dziedzinach artystycznych, o tyle udział w nich mediów publicznych jest dyskusyjny. Koncert „Wasz Kaczmarski. Autoportret Artysty”, podczas którego Maciej Maleńczuk wystąpił z zawieszonym na szyi odwróconym krzyżem, transmitowała TVP 2. Redaktor naczelna publicznego Radia dla Ciebie Ewa Wanat co chwilę stosuje jakąś prowokację – ostatnio akcję pod tytułem „Biedni strażacy patrzą na tęczę”, w sposób oczywisty odwołującą się do wiersza Czesława Miłosza „Biedny chrześcijanin patrzy na getto” czy słynnego tekstu Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”, który obciążał Polaków winą za Holocaust. Media publiczne raczej nie powinny brać udziału w prowokacjach i popierać ich, bo są to zachowania skrajne.


TO NIE PRZYPADEK

Ks. Henryk Zieliński




Wydaje się nieraz, że pewne procesy cywilizacyjne zachodzą w sposób naturalny, są nieuniknione i trzeba się w nich odnaleźć. Polecam tekst George’a Sorosa „Groźba kapitalizmu” („The Capitalist Threat”), twórcy Open Society Institute (Instytutu Społeczeństwa Otwartego) w Stanach Zjednoczonych, który potem założył w Polsce Fundację im. Stefana Batorego. Kiedy wczytamy się w program tych struktur, okaże się, że ich twórcy nic nie pozostawili przypadkowi. To, co widzimy wokół nas, znajduje się w programie tych potężnych instytucji finansowych i lobbingowych: relatywizowanie, prowokowanie i zacieranie tożsamości religijnej, narodowej i płciowej.


UWAGA NA RAŚ

Maciej Pawlicki




Sąd Najwyższy uznał, że nie istnieje narodowość śląska. Paweł Polok, lider Ruchu Autonomii Śląska z Rybnika, skomentował to orzeczenie we wpisie na Facebooku: „Myślałem, że bękart wersalski (a, sorry, Polska) już mnie niczym nie zaskoczy”. Po burzy medialnej zrezygnował z członkostwa w RAŚ.

Oczywiście, rozważanie delegalizacji RAŚ z powodu tej wypowiedzi jest bezpodstawne, bo nie mieliśmy do czynienia z przekroczeniem prawa. Natomiast kto był w Katalonii, Kraju Basków czy na północy Włoch, wie, jak silne mogą być ruchy separatystyczne. Wielu związanych z nimi polityków otwarcie dąży do oderwania tych regionów. Sprawa Poloka może być elementem nacisków politycznych i należy podchodzić do niej z dużym spokojem. Natomiast bierne przyglądanie się jej przez państwo jest niebezpieczne, bo RAŚ może pójść w niedobrą stronę.


***

SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 16 lokalnych stacji radiowych. 

Audycja startuje w każdą sobotę o godz. 9:09 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.



Idziemy nr 51/52 (432), 22/29 grudnia 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter