30 maja
wtorek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gowin: nowa ustawa ma być szansą również dla uczelni regionalnych

Ocena: 0
478

– Nowa ustawa o uczelniach i nauce stwarza szanse zarówno największym ośrodkom akademickim, jak i uczelniom regionalnym – powiedział w środę wicepremier szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że ustawa ta ma też zapełnić lukę w poziomach kształcenia.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Wicepremier Jarosław Gowin w środę pytany był na Narodowym Kongresie Nauki przez dziennikarzy o losy uczelni i laboratoriów na wschodzie Polski.

– Dzisiaj jest tak, że wiele bardzo nowoczesnych, wybudowanych za setki milionów zł laboratoriów świeci pustkami. Jednym z celów reformy jest to, by w tych laboratoriach – obojętnie czy znajdują się na ścianie wschodniej, zachodniej czy w centrum polski – naprawdę prowadzona była działalność badawcza – powiedział minister.

Minister mówił też o programie "Regionalna inicjatywa doskonałości", którego celem jest rozwój określonej dyscypliny naukowej w danej uczelni. – Jestem przekonany, że uczelnie ze ściany wschodniej będą potrafiły doskonale z niego skorzystać– powiedział. Jak dodał, nie widzi powodów, by uczelnie ze ściany wschodniej nie mogły konkurować o miano uczelni badawczych w innym, ogólnopolskim konkursie "Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza". W konkursie tym uczelnie mogą pozyskać nawet dodatkowe 10 proc. dotacji badawczo-dydaktycznej z danego roku.

Gowin przypomniał, że w nowym projakościowym algorytmie finansowania uczelni bardzo dobrze wypadł np. UMCS w Lublinie czy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

– Ta ustawa, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, Polski stwarza szanse i dla tych największych ośrodków akademickich i dla uczelni regionalnych – powiedział wicepremier.

Gowin pytany był też o możliwości, jakie zyskają w zakresie kształcenia uczelnie zawodowe. – W Polsce – na co zwraca uwagę KE – mamy pewną lukę w systemie edukacji – lukę na tzw. 5. Poziomie Krajowych Ram Kwalifikacji. To mniej więcej odpowiada dawnym technikom pomaturalnym – powiedział. Jak dodał, chodzi o poziom kształcenia pomiędzy maturą a licencjatem. – Ta ustawa uczelniom zawodowym, które chciałyby wejść w tę pustą niszę, stwarza odpowiednie możliwości – zaznaczył.

– Z funduszy europejskich mamy pokaźną kwotę – bodajże 2 mld zł – właśnie na to, by na tym 5. Poziomie kształcenia pojawiło się w Polsce kształcenie na poziomie profesjonalnym. To jest szansa da uczelni zawodowych – powiedział.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 maja

Środa, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter