21 października
niedziela
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gowin: rekonstrukcja rządu - prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia

Ocena: 0
119

– Rekonstrukcja rządu dokona się prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia – powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, na środowym spotkaniu ws. rekonstrukcji rządu, obecni będą przedstawiciele kierownictw: PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski.

fot. PAP/Leszek Szymański

– Sądzę, że rekonstrukcja dokona się dopiero gdzieś na przełomie listopada i grudnia – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę w radiu TOK FM. Jak stwierdził, osobiście spodziewał się, że do rekonstrukcji rządu dojdzie w połowie listopada.

– Ponieważ jednak pani premier złożyła propozycję zmian strukturalnych – a to jest już rzecz poważniejsza – to tutaj nie wystarczy, że przeanalizują tę propozycję politycy. Potrzebujemy wsparcia prawników, ekspertów, tak żeby precyzyjnie porozdzielać, czy połączyć poszczególne działy – stwierdził Gowin.

Pytany o zaplanowane na środę po południu spotkanie w sprawie rekonstrukcji rządu, Gowin stwierdził, że raczej nie zapadną na nim konkretne decyzje. – Nie sądzę, żeby dzisiaj (były) decyzje, ale na pewno kierunki zostaną wytyczone. Mam na myśli z jednej strony kierunki dotyczące zmian strukturalnych w rządzie, z drugiej strony pewnie też wstępnie dotkniemy personaliów. Mówię +dotkniemy+, bo dzisiejsze spotkanie, to nie jest tylko spotkanie kierownictwa PiS, tylko to jest połączone spotkanie kierownictw: PiS, Porozumienia oraz Solidarnej Polski – mówił.

Wicepremier wyraził opinię, że potrzebna jest jak najszybsza rekonstrukcja rządu. – Przedłużanie obecnej sytuacji zawieszenia, nie powoduje co prawda paraliżu ministerstw, ale na pewno wprowadza element tymczasowości w nasze działania – ocenił Gowin.

Pytany o swój stosunek do redukcji liczby ministerstw, Gowin przypomniał, że w programie jego dotychczasowej partii Polski Razem, była mowa o tym, że powinno istnieć osiem ministerstw. – Ministerstw, w ogóle urzędów w państwie, powinno być zdecydowanie mniej. W tym sensie propozycja komasowania poszczególnych ministerstw, co do zasady jest miła mojemu uchu – przyznał wicepremier.

Według nieoficjalnych informacji PAP, spotkanie w sprawie rekonstrukcji rządu odbędzie się w środę o godz. 16. w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej. Uczestniczyć w nim będą liderzy PiS, a także Gowin i lider Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował PAP, że w poniedziałek premier Beata Szydło przedstawiła szefowi PiS plan rekonstrukcji rządu, która będzie miała charakter strukturalny. Jak dodał, zaproponowane zmiany są obecnie konsultowane. Podkreślił, że "zmiany personalne w składzie Rady Ministrów będą wynikiem zaproponowanych zmian strukturalnych".

Dokonanie zmian w rządzie premier Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Powiedziała wtedy, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarzeNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -