19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gowin zapowiada powstanie w Polsce centrów Maxa Plancka

Ocena: 0
583

Chcemy, by w Polsce powstało dziesięć centrów doskonałości Maxa Plancka – zapowiedział w Hanowerze Jarosław Gowin. Związaną z tym deklarację o współpracy naukowej podpisał on w poniedziałek wraz z niemiecką minister ds. nauki Johanną Wanke.

fot. PAP/Rafał Guz

Deklarację współpracy naukowej wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali w poniedziałek podczas targów Hannover Messe (Niemcy).

– Finalizujemy pracę nad bardzo ważnym dla polskiej nauki porozumieniem między Instytutem Maxa Plancka a Narodowym Centrum Nauki w Krakowie. Konsekwencją tego porozumienia będzie utworzenie w Polsce dziesięciu centrów doskonałości Maxa Plancka – skomentował Gowin.

– Polska i Niemcy pod auspicjami bardzo prestiżowej marki, jaką jest Instytut Maxa Plancka, będą współfinansować międzynarodowe zespoły badawcze – mówił Gowin. Szczegółowe porozumienie – jak dodał – ma zostać podpisane w czerwcu lub w lipcu br.

– To nie będą nowe instytuty. To będą centra doskonałości – zaznaczył minister. Wyjaśnił, że będą one powołane przy jednostkach naukowych – uczelniach, instytutach PAN lub instytutach badawczych.
 
– To będą centra doskonałości o charakterze międzynarodowym. Polska i Niemcy będą współfinansować te centra, ale w ramach konkursu wyłaniane będą zespoły badawcze, które będą się składać nie tylko z naukowców polskich i niemieckich – powiedział. Wyjaśnił, że w walce o granty wygrają najlepsi – być może także badacze z innych krajów.

Gowin zapowiedział, że grono międzynarodowych ekspertów już w 2018 r. mogłoby wyłonić pierwsze trzy centra doskonałości – po tym, jak Instytut Maxa Placka i Narodowe Centrum Nauki ogłoszą konkursy.

– Intencją strony i polskiej i niemieckiej jest to, by te dziesięć centrów reprezentowało różne obszary nauki. Zaczniemy od nauk ścisłych, technicznych i nauk o życiu – ale chcielibyśmy, żeby powstało też takie centrum doskonałości w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych – mówił wicepremier.

Skomentował, że podobny program działa w Izraelu. Dzięki niemu nie tylko zacieśniona została współpraca między Niemcami a Izraelem, a jednocześnie zwiększyła się rozpoznawalność izraelskiej nauki.

Mówiąc o innych zapisach, obecnych w deklaracji współpracy między Polską a Niemcami – Gowin wspomniał np. o współpracy przy projektach europejskich. – Bardzo liczymy na to, że tak, jak strona niemiecka rozumiała interesy polskiej nauki w ramach programu Horyzont 2020 – tak samo będziemy współpracować przy kształcie 9. Programu Ramowego – powiedział.

Ministrowie rozmawiali też o współpracy naukowej w dziedzinie górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. – Pod tym względem mamy czym się pochwalić – powiedział Gowin.
 
Z Hanoweru Ludwika Tomala (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter