19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: kardynał wezwał strony konfliktu w Katalonii do dialogu

Ocena: 0
2225

Emerytowany arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach wezwał strony konfliktu w Katalonii do dialogu politycznego.

fot. Wikipedia,CC BY-SA 2.0


Hierarcha określił jako “bolesne” konfrontacje między manifestantami a katalońską policją, do których doszło w niedzielę wieczorem. Zaapelował o szybkie rozpoczęcie rozmów w sprawie kryzysu w tym regionie. Stwierdził, że tamtejszy kryzys jest “problemem politycznym”, który kładzie się cieniem na stosunkach pomiędzy Hiszpanią a Katalonią.

Głównym żądaniem uczestników niedzielnych protestów, zorganizowanych przez trzy separatystyczne organizacje z Katalonii, było uwolnienie zatrzymanego kilkanaście godzin wcześniej w Niemczech byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta. Polityk wracał autem z Finlandii do Belgii, w której ukrywa się od końca października przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

Według katalońskiej służby zdrowia w niedzielnych protestach ulicznych rannych zostało blisko 100 osób. Policja zatrzymała też dziewięciu uczestników manifestacji.

Najliczniejszą demonstracją była zorganizowana wieczorem pikieta pod konsulatem Niemiec w Barcelonie, gdzie pojawiło się ponad 55 tys. osób. W trakcie manifestacji doszło do konfrontacji z katalońską policją, która użyła pałek. Do starć manifestantów z oddziałami policji doszło też pod siedzibą barcelońskiego przedstawicielstwa rządu Hiszpanii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter