26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

I tak wygramy

Ocena: 0
1708
– Funkcjonujemy w dzikim kapitalizmie, w którym bez związków zawodowych pracownicy są na straconej pozycji. Dlatego musi być nas więcej oraz musimy szukać sojuszników, aby te cele osiągać. Nawet wśród polityków – mówi przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda
Z Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, rozmawia Irena Świerdzewska


Referendum na temat wieku emerytalnego, posyłania sześciolatków do szkół i prywatyzacji Lasów Państwowych jest realizacją inicjatyw i pomysłu NSZZ „Solidarność”. Ma Pan satysfakcję?


To są wnioski obywatelskie, pod którymi komitety zebrały ponad 6 mln podpisów. Nie żadne PiS-owskie czy wyborcze, jak chcieliby politycy, ale obywatelskie. A prezydent Andrzej Duda deklarował, że będzie się wsłuchiwał w głos obywateli i – jak widać – wywiązuje się ze swoich obietnic. Po drugie, połączenie referendum z wyborami jest racjonalne z powodu znacząco niższych kosztów i będzie miało dobry wpływ na frekwencję, z którą w Polsce jest coraz gorzej. Tak więc to nie tyle pomysł, ile oczywiste rozwiązanie.


Czy obniżenie wieku emerytalnego nie wpłynie negatywnie na polską gospodarkę, jak straszy obecny rząd?


Jeśli w Polsce powszechnie zatrudnia się na śmieciówki, od których nie płaci się składek, jeśli promuje się różne furtki do omijania ZUS-u, to wiek emerytalny można wydłużać i do stu lat, a nic z tego nie będzie. I to widać już dzisiaj. Podniesiono wiek, przeniesiono ogromne środki z OFE – a dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko się nie zmniejszyła, ale wręcz przeciwnie, zaczyna się znowu zwiększać. Powiązanie prawa do emerytury ze stażem składkowym jest ratunkiem, a nie zagrożeniem dla naszych emerytur, a tym samym dla gospodarki.


Jak ocenia Pan pomysł opodatkowania w Polsce hipermarketów? Czy nie spowoduje to wzrostu cen, zwolnień pracowników?


To oczywiste rozwiązanie. Wszystkie podmioty muszą być traktowane na równych zasadach. Dlaczego nasz rodzimy handel nie ma preferencji, a zagraniczne korporacje korzystają z ulg? I do tego jeszcze te ulgi nie przekładają się na wyższe standardy zatrudniania pracowników, tworząc słabej jakości miejsca pracy. Często za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. A co do cen i zwolnień: hipermarkety zarabiają dzisiaj tak dużo, że należy mówić raczej o podzieleniu się częścią zysku z polskimi podatnikami i pracownikami, nie o stratach.


Czy wiązanie się z jedną partią polityczną nie doprowadzi do upolitycznienia związku?


Jeśli PiS pomoże nam obniżyć wiek emerytalny, to będziemy współpracować z PiS. Jeśli lewica pomoże nam cofnąć antypracownicze zmiany w kodeksie pracy, to będziemy współpracować z nią. Dla „Solidarności” politycy i partie polityczne to narzędzia do realizacji postulatów pracowniczych i społecznych. Koniec, kropka.


Jak Pan widzi rolę NSZZ „Solidarność” po 35 latach od Porozumień Sierpniowych?


Jesteśmy największą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce. Naszym celem są lepsze standardy zatrudnienia i lepsze warunki do życia dla naszych rodzin. Funkcjonujemy dzisiaj w dzikim kapitalizmie, w którym bez związków zawodowych pracownicy są na straconej pozycji. Dlatego przede wszystkim musi być nas więcej oraz musimy szukać sojuszników, aby te cele osiągać. Nawet wśród polityków. Ale – jak głosi nasze hasło – i tak wygramy!

rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. arch. NSZZ "Solidarność"
Idziemy nr 35 (518), 30 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Sobota, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 11, 9 – 12, 8; Ps 90, 3-6. 12-14 i 17; Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter