19 lutego
poniedziałek
Arnolda, Konrada, Marcelego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Imigracyjne tsunami (2)

Ocena: 0
661

Kto i dlaczego uruchomił falę migracji do Europy? Kto i jak na niej korzysta?

fot. ks. Marcin Iżycki

Wobec braku entuzjazmu do relokacji imigrantów zarówno wśród nich samych, jak i wśród zobowiązanych do tego krajów, Komisja Europejska w maju 2016 r. zaproponowała reformę prawa azylowego. Zobowiązywałoby ono wszystkie państwa Unii Europejskiej do proporcjonalnego udziału w przyjmowaniu migrantów. Imigranci nie mieliby wyboru, w którym kraju będą osiedleni. Za każdego nieprzyjętego w ramach przydziału imigranta kraj miałby płacić grzywnę w wysokości 250 tys. euro.

Kierująca dalszymi pracami nad tym projektem szwedzka europosłanka Cecilia Wikström woli nie mówić o grzywnie. Proponuje uzależnić wypłatę funduszy unijnych od przyjęcia wymaganego limitu migrantów i nie ukrywa, że projekt ma na celu zdyscyplinowanie krajów Grupy Wyszehradzkiej. W podobnym tonie wypowiadał się unijny komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa, Grek, Dimitris Avramopoulos, twierdząc, że unijna solidarność w podejściu do imigrantów nie podlega interpretacji państw. Zgodnie z jego zapowiedzią przeciwko Polsce i Węgrom za odmowę udziału w relokacji została właśnie wszczęta procedura o naruszenie unijnego prawa.

Jak jednak zmusić do osiedlenia się w Polsce imigrantów, którzy chcą się dostać do Niemiec? Nawet ci Syryjczycy, których w 2015 r. do Polski sprowadziła Fundacja Estera, prawie wszyscy uciekli już do Niemiec lub Szwecji. Część wróciła do… Syrii. Niektórzy zaś oskarżają przed sądem Polskę o nadanie im podstępem statusu uchodźców w Polsce.

Na początku czerwca 2017 r., jak informowała „Rzeczpospolita”, na deportację do Polski, głównie z Niemiec, czekało ponad 16 tys. Czeczenów, którzy otrzymali u nas status uchodźców i uciekli dalej. Czy powinniśmy zatrzymywać ich siłą?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (613), 2 lipca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.plNajczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły