19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indie: niedotykalni kandydatami na prezydenta

Ocena: 0
431

Dwoje niedotykalnych, zwanych też dalitami, pariasami i bezkastowcami, kandyduje na urząd prezydenta Indii w wyborach, które odbędą się 17 lipca. Choć prezydent nie ma realnej władzy i sprawuje jedynie funkcje reprezentacyjne, to fakt ten ma znaczenie bardzo symboliczne, zwłaszcza dla mniejszości religijnych w tym kraju.

fot. PAP/EPA/RAMINDER PAL SINGH

Dwie główne koalicje polityczne: Narodowy Sojusz Demokratyczny (NDA) faktycznie rządzącego krajem premiera Narendry Modiego i Zjednoczony Sojusz Postępowy (UPA), związany z Partią Kongresową wystawiły dalitów jako kandydatów na urząd prezydenta. NDA wybrała Rama Natha Kovinda, byłego gubernatora stanu Bihar, zaś UPA – kobietę, Meirę Kumar, byłą przewodniczącą niższej izby parlamentu.

Według kapucyna, o. Suresha Mathewa, wybór między tymi dwojgiem kandydatów nie jest konfrontacją między dwoma dalitami czy między mężczyzną i kobietą. Jest to raczej walka między dwiema odmiennymi ideologiami. Kovind bowiem reprezentuje radykalne ugrupowania hinduistyczne, podczas gdy Kumar broni wartości i ideałów świeckiej konstytucji Indii.

– Ram Nath Kovind nie wie, że pierwszy meczet został zbudowany w Indiach jeszcze za życia Mahometa, a chrześcijaństwo przywiózł do Indii jeden z uczniów Jezusa. Prezydent pełni rolę strażnika konstytucji. Funkcja ta wymaga mądrości, rozwagi i kochania narodu, niezależnie od własnej afiliacji politycznej – zauważa chrześcijański politolog A.J. Philip.

Z kolei według katolickiego dziennikarza Johna Dayala fakt, że dwoje kandydatów jest dalitami pozwala przypuszczać, że nowy prezydent będzie rozumieć lepiej niż kto inny problemy związane z kastowością i bezkastowością. Tym bardziej, że wciąż dochodzi w Indiach do aktów przemocy wobec pariasów, którzy w dodatku znajdując się poza religią hinduistyczną, tracą pewne korzyści społeczne.

– Pytamy będącego faworytem kandydata Rama Natha Kovinda, czy uważa, że obywatele indyjscy – muzułmanie i chrześcijanie, określani mianem „wyznawców religii zagranicznych”, będą mogli nadal cieszyć się pełnią praw obywatelskich, w tym również wolnością praktykowania, głoszenia i rozpowszechniania swojej wiary – mówi Dayal.

Wśród mniejszości religijnych większość wyborców opowiada się za Meirą Kumar, która daje większe gwarancje poszanowania i ochrony ich konstytucyjnych praw, które jednak są często nieprzestrzegane lub niewprowadzane w życie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter