18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Islamiści w Nigerii zamordowali 11 chrześcijańskich zakładników

Ocena: 0
403

Związana z tzw. Państwem Islamskim (IS), muzułmańska grupa terrorystyczna w Nigerii zamordowała 11 chrześcijan, których wcześniej wzięła jako zakładników. Opublikowany 26 grudnia krótki materiał filmowy pokazał zamaskowanych mężczyzn, jak ścinają głowy dziesięciu zakapturzonych mężczyzn i rozstrzeliwują jedenastego.

fot. pixabay.com /CCO

Zachodnioafrykańska prowincja tzw. Państwa Islamskiego (ISWAP), która w 2016 oderwała się od innej, działającej w Nigerii islamskiej grupy terrorystycznej – Boko Haram, oświadczyła, że zabójstwa te są zemstą za śmierć w październiku br. przywódcy (kalifa) IS Abu Bakra al-Baghdadego i jego rzecznika Abul-Hasana al-Mujahira. Na innym filmie wideo pokazano schwytanie zakładników przez IS kilka tygodni temu w rejonie miasta Maiduguri – stolicy stanu Borno w północno-wschodniej Nigerii. Dżihadyści nie ujawnili tożsamości ofiar, ale w jednym z poprzednich nagrań zaznaczyli, że pochodziły one z tych rejonów Nigerii, w których bojownicy chcą utworzyć odrębne państwo islamskie. Nie ma też pewności co do tego, czy zamordowane osoby rzeczywiście były chrześcijanami.


Metropolita Abudży abp Ignatius Ayau Kaigam skomentował tę wiadomość w Radiu Watykańskim, że „cel terrorystów jest jasny: chodzi o rozpętanie wojny między chrześcijanami a muzułmanami w naszym kraju". Podkreślił, że ma temu służyć właśnie „brutalność bojówkarzy". Zdaniem arcybiskupa "większość tutejszych muzułmanów i chrześcijan chce pokoju i nie życzy sobie żadnych konfliktów między grupami wyznaniowymi". Hierarcha wyraził pogląd, że "większość muzułmanów nie chce brać udziału w tych atakach i ma nastawienie pokojowe", terrorystom zależy jednak na konfrontacji muzułmanów z chrześcijanami; "są oni wyjątkowo radykalni, nie boją się robić rzeczy niehumanitarnych, przedstawiają muzułmanów jako przeciwników chrześcijan, dlatego będziemy mieć napięcia“. Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari stanowczo potępił atak i wezwał rodaków, aby nie dochodziło między nimi do walk na tle religijnym. „Nie możemy pozwolić bandytom, aby nastawiali nas przeciwko sobie, chrześcijan i muzułmanów” – powiedział w oświadczeniu. 17 grudnia islamiści zamieścili w sieci krótkie wideo, na którym 13 osób prosi prezydent i Stowarzyszenie Chrześcijan Nigerii o pomoc, ale szef państwa stwierdził, że nie ma zamiaru rozmawiać z terrorystami Nigeria wydaje się bezbronna w obliczu islamskiego terroryzmu. W wigilię Bożego Narodzenia Boko Haram zamordowało 7 osób i porwało jedną młodą kobietę w wiosce chrześcijańskiej koło miasta Chibok. W niedzielę 22 grudnia członkowie ISWAP zabili 6 żołnierzy nigeryjskich, a następnie ok. 30 innych członków tego ugrupowania wymordowało z zimną krwią dalszych sześć osób. Dżihadyści nie ujawnili tożsamości ofiar, ale w jednym z poprzednich nagrań zaznaczyli, że pochodziły one z tych rejonów Nigerii, w których bojownicy chcą utworzyć odrębne państwo islamskie. Nie ma też pewności co do tego, czy zamordowane osoby rzeczywiście były chrześcijanami. Według agencji humanitarnych od początku ofensywy dżihadystów w 2009 roku zginęło co najmniej 30 000 cywilów, a 30 milionów osób musiało uciekać ze swoich domów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -