29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Izrael tylko dla Żydów

Ocena: 0
3323

Izrael stał się „państwem narodowym” Żydów. Tak postanowił Kneset w przyjętej niedawno ustawie o randze konstytucyjnej. Sytuacja na Bliskim Wschodzie drastycznie się zaogniła.

fot. PAP/EPA/SEBASTIAAN SCHEINER

Nowe prawo zyskało poparcie premiera Benjamina Netanjahu i jego ugrupowania Likudu. Sprzeciwiły mu się umiarkowane – żydowskie – ugrupowania w Izraelu i liberalni Żydzi poza Izraelem. Wrogo zareagowali Palestyńczycy i kraje arabskie, a niechętnie Unia Europejska. Ustawa faktycznie zmienia żyjących w Izraelu Arabów w obywateli drugiej kategorii.

 

Zwycięstwo syjonizmu

Ustawa długo czekała na przyjęcie. Jej projekt zgłosił w 2011 r. centroprawicowy poseł Avi Dichter. Chodziło mu o jedno: „by zapobiec jakimkolwiek pomysłom, że Izrael może zostać przekształcony w państwo wszystkich jego obywateli”. Mówiąc krótko, by stał się żydowsko-arabski. Zamiarem Dichtera było też ostateczne pozbycie się pozostałości po brytyjskim mandacie nad Palestyną, w tym np. wciąż obowiązujących przepisów z 1922 i 1939 r. dotyczących języków urzędowych, jakimi były angielski, arabski i hebrajski.

Nowe prawo przyjęte zostało 62 głosami „za” przy 55 „przeciw”. Amir Ohana z Likudu określił intencje jego twórców jako wzmocnienie „syjonistycznych zasad, które są podstawą państwa”.

– Po dwóch tysiącach lat na wygnaniu mamy narodowy dom. Jest nasz i możemy to powiedzieć dumnie, a nie szeptem. Nie jest dwunarodowy, dwujęzyczny, nie ma dwóch stolic – jest jednym i jedynym państwem narodu żydowskiego, którego językiem jest hebrajski, a stolicą Jerozolima – podkreślił.

– To jest nasze państwo – państwo żydowskie. W ostatnich latach niektórzy próbowali poddać to w wątpliwość, podcinając rdzeń naszego istnienia. Dziś uczyniliśmy to prawem: to jest nasz naród, język i flaga – wskazał premier Benjamin Netanjahu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (669), 5 sierpnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter