20 października
niedziela
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Izrael zrywa porozumienie z ONZ w sprawie deportacji afrykańskich migrantów

Ocena: 0
1428

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił we wtorek, że jego kraj zrywa porozumienie z ONZ w sprawie deportacji do kilku krajów zachodnich ok. 16 tys. afrykańskich migrantów, przebywających w Izraelu. W poniedziałek umowa została zawieszona tuż po zawarciu.

fot. Wikipedia / domena publiczna

– Wysłuchałem wielu uwag na temat tego porozumienia, przeanalizowałem zalety oraz wady i zdecydowałem o jego anulowaniu – oświadczył Netanjahu cytowany w komunikacie kancelarii.

W poniedziałek premier poinformował, że porozumienie postanowiono zawiesić, co przyjęto z zaskoczeniem, bowiem zaledwie kilka godzin wcześniej Netanjahu ogłosił uroczyście jego zawarcie.

Zawieszając umowę, szef rządu izraelskiego zapowiadał, że we wtorek przeprowadzone zostaną konsultacje z mieszkańcami południowych dzielnic Tel Awiwu, gdzie przebywa większość tych migrantów. Zdaniem agencji AP decyzja o zerwaniu porozumienia została podjęta pod presją nacjonalistycznych koalicjantów w rządzie Netanjahu.

Umowa zawarta z Wysokim Komisarzem NZ ds. Uchodźców (UNHCR) miała zastąpić kontrowersyjny program deportacji, z którego izraelski rząd ostatecznie się wycofał. Zgodnie z nim migranci mieli trafiać do Rwandy i Ugandy, z którymi – według Associated Press – rząd Izraela dyskretnie porozumiał się w tej sprawie. Plan ten miał nie obejmować kobiet i dzieci.

Natomiast zgodnie z zerwaną we wtorek umową z ONZ ok. 16 tys. żyjących w Izraelu Sudańczyków i Erytrejczyków miało trafić do państw zachodnich (wymieniano m.in. Kanadę, Włochy i Niemcy); ze swojej strony Izrael podobnej liczbie osób miał wydać pozwolenie na pobyt.

Część mieszkańców Tel Awiwu wyrażała niezadowolenie z faktu, iż tysiące Sudańczyków i Erytrejczyków otrzymało pozwolenie na pobyt w Izraelu; mieszkańcy południowych dzielnic miasta, nazywanych niekiedy "małą Afryką", prosili, by migrantów rozdzielać, przenosząc do ośrodków w całym kraju.

W reakcji na decyzję Netanjahu rzecznik UNHCR William Spindler oświadczył w mailu przesłanym AFP, że komisarz ma nadzieję, iż Izrael "ponownie przemyśli" ten krok. "Nadal wierzymy w konieczność zawarcia umowy, na której skorzystają wszystkie strony, na której może skorzystać Izrael, społeczność międzynarodowa oraz ludzie potrzebujący azylu" – dodał Spindler.

AFP zauważa, że w poniedziałek w związku z rezygnacją z planowanych wcześniej deportacji najpierw izraelskiego premiera krytykowały ugrupowania prawicowe, a później – gdy ogłosił zawieszenie porozumienia z ONZ – lewica.

"Mimo ograniczeń prawnych i rosnących trudności, nadal będziemy z determinacją robić wszystko, by wydalić z naszego kraju ludzi przebywających tu nielegalnie" – czytamy we wtorkowym oświadczeniu kancelarii Netanjahu.

Według oficjalnych danych w Izraelu przebywa obecnie ok. 42 tys. migrantów z Afryki. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 X

"Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?"

Dziś w Kościele:
niedziela XXIX tygodnia zwykłego 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 17,8-13; Ps 121,1-8; 2Tm 3,14–4,2; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (codziennie nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda; 11. Anioły chcą nam pomagać; 12. Co ucieszy Anioła?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -