14 czerwca
piątek
Bazylego, Elwiry, Michala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jerozolima błaga o dar pokoju

Ocena: 5
431

W Ziemi Świętej, w kontekście trwającej wojny w Gazie, celebracja wczorajszego Światowego Dnia Modlitw o Pokój miała w tym roku szczególny wydźwięk. W konkatedrze Łacińskiego Patriarchatu w Jerozolimie na noworocznej Eucharystii zgromadzili się lokalni wierni, przedstawiciele wspólnot życia konsekrowanego, dyplomaci konsulatów generalnych oraz zwierzchnicy Kościoła katolickiego i liczni kapłani.

fot. Vatican News

W uroczystej Mszy pod przewodnictwem łacińskiego patriarchy, kard. Pierbattisty Pizzaballi, koncelebrowali między innymi kard. Fernando Filoni z Watykanu oraz nuncjusz i delegat apostolski w Ziemi Świętej. W homilii hierarcha podkreślił, że „głównym powołaniem i misją małej wspólnoty chrześcijańskiej jest pielęgnowanie pragnienia spotkania, kultywowanie wolności w stosunku do każdego, pokonywanie granic etnicznych, religijnych i tożsamościowych różnego rodzaju...”.

Różnica chrześcijańska polega na naszych wyborach pojednania, dialogu, służby, bliskości i pokoju. Dla nas inny nie jest rywalem, lecz bratem

– powiedział hierarcha.

Dla nas tożsamość chrześcijańska nie jest twierdzą, której należy bronić, ale gościnnym domem i otwartymi drzwiami do tajemnicy Boga i człowieka, gdzie wszyscy są mile widziani

– dodał.

Przed błogosławieństwem kard. Fernando Filoni, Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, zapewnił o bliskości oraz solidarności kawalerów i dam całego zakonu z umęczoną wspólnotą chrześcijańską. Za zakończenie została odmówiona przygotowana przez purpurata z Watykanu specjalna modlitwa o pokój w Ziemi Świętej:

Królowo pokoju. Wybrana Córko tej ziemi, nadal dewastowanej przez wojny, nienawiść, przemoc. Z ufnością kierujemy nasze błaganie do Ciebie: Nie pozwól, aby Jezusowy płacz na widok Świętego Miasta, które nie zrozumiało znaku pokoju, znowu spotkał się z obojętnością i polityczną kalkulacją.

Wielki Mistrz i Gubernator Generalny Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego, oprócz przekazania środków materialnych na pomoc humanitarną w Gazie i Autonomii Palestyńskiej, chcieli być osobiście obecni w Jerozolimie w Światowy Dzień Modlitwy o pokój, aby dać znak duchowej bliskości w modlitwie oraz zaangażowania całego zakonu zjednoczonego z patriarchatem łacińskim w tym trudnym czasie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 czerwca

Czwartek, X Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter