20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jest nadzieja

Ocena: 0
2785

Wbrew medialnej wrzawie rząd pracuje, i to ostro. Jakie obietnice wyborcze zaczął już realizować? Jakie są w toku?

Minister Konstanty Radziwiłł poinformował,
że projekt darmowych leków dla seniorów jest prawie gotowy

Wypłata obiecanych przez rząd środków pieniężnych zacznie się 1 kwietnia 2016 roku. Projekt ustawy jest przygotowany i zakłada, że na drugie i każde następne dziecko w rodzinie – bez względu na górny poziom jej dochodu – będzie wypłacane co miesiąc 500 zł.

„Gdybyśmy go nie wprowadzili we wskazanym terminie, to nasza wiarygodność mocno zostałaby nadszarpnięta. Stąd decyzja o lekkim zwiększeniu deficytu budżetowego” – mówił w wywiadzie dla GPC minister finansów Paweł Szałamacha. Ustawa prawdopodobnie zostanie przyjęta przez Sejm do końca stycznia.

Jak z kolei zapowiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska, niezwykle istotne jest szybkie załatwienie kwestii „zabierania dzieci z rodzin, które cierpią ubóstwo”.

– To sprawa, która zawsze bulwersowała Polaków, co do której nie było zgody. Tym praktykom trzeba w końcu powiedzieć: dosyć – mówiła w wywiadzie dla PAP. Dlatego podkreśliła, że należy przeanalizować ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. – Mamy tam artykuł, który mówi o tym, że można dzieci zabrać z rodzin w sytuacji, gdy nie ma wyroku, ale występuje zagrożenie ich bezpieczeństwa. Ostatnio miał miejsce skokowy wzrost liczby dzieci zabieranych z rodzin. Wcześniej było pięćset parę, a teraz prawie 1,4 tys. rocznie. A każda sytuacja musi być monitorowana i sprawdzona – powiedziała.

 

Z myślą o dzieciach

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała już, że do Sejmu za kilka dni trafi projekt nowelizacji ustawy dotyczący wieku obowiązku szkolnego. Tak zwana „sprawa sześciolatków” – czyli oddanie rodzicom decyzji o wysłaniu dziecka do szkoły w wieku sześciu lub siedmiu lat – wzbudzała ogromne kontrowersje. Wszak Sejm w 2013 roku odrzucił wniosek o referendum w tej sprawie, mimo że podpisało się pod nim ponad milion osób! Inicjatorem referendum było stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi na czele.

– Wśród najważniejszych ustaw, projektów na pierwsze sto dni, znalazł się projekt mówiący o obywatelskości i wolności rodziców, to znaczy przywróceniu wolnego wyboru rodzicom i pozostawieniu im decyzji, czy dziecko sześcio-, czy siedmioletnie pójdzie do szkoły. Za kilka dni projekt z gotowymi rozwiązaniami, które notabene są szeroko konsultowane, trafi do polskiego Sejmu – podkreślała minister Anna Zalewska.

Kolejna dobra wiadomość dla rodziców to deklaracja minister edukacji w czasie wywiadu dla tygodnika „wSieci”: „Nie wpuszczę seksedukatorów do szkół. Zewnętrzne zespoły są zagrożeniem dla dzieci, bo ich nie znają. Mogą im tylko zaszkodzić. Trzeba szanować intymność młodych ludzi. Poza tym wychowanie jest po stronie rodziców. To rodzic jest najważniejszy”.

 

Ministerstwo Zdrowia

Podczas konferencji prasowej resortu zdrowia minister Konstanty Radziwiłł poinformował 3 grudnia, że „projekt ws. darmowych leków dla seniorów jest prawie gotowy; obecnie znajduje się w uzgodnieniach wewnętrznych”. Jak dodał, w ciągu mniej więcej tygodnia trafi do konsultacji zewnętrznych. Bezpłatne lekarstwa mają trafiać do osób, które skończyły 75 lat. Na początku będą je przepisywać tylko lekarze rodzinni.

Minister Radziwiłł mówił również, że w resorcie analizowane są przepisy w związku z dopuszczeniem do sprzedaży bez recepty dla osób powyżej 15 lat tzw. pigułki „dzień po”.

– Niewątpliwie główny kierunek tej analizy jest taki, czy dostępność tego leku bez recepty, szczególnie w odniesieniu do osób nieletnich, do dzieci, jest rozwiązaniem właściwym – przekonywał minister zdrowia.

Jest również dobra informacja dla par, które starają się o potomstwo. Ministerstwo zapowiada wprowadzenie „Narodowego programu prokreacyjnego”. Ma być on oparty na leczeniu naprotechnologicznym.

„W ramach tego programu będziemy realizować różne cele, które nie tylko na etapie diagnozowania i leczenia niepłodności, ale i na etapie profilaktyki będą sfinansowane ze środków publicznych”.

Przypomnijmy: naprotechnologia jest metodą, która nie wzbudza żadnych wątpliwości moralnych, etycznych, nie sprzeciwia się jej Kościół, jest efektywna i co najważniejsze – jest metodą leczenia niepłodności, w przeciwieństwie do in vitro. Program finansowania in vitro będzie kontynuowany jeszcze tylko do połowy 2016 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter