20 października
wtorek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Katolicy muszą się bronić przed manipulacją. Bp Zadarko komentuje spot PiS

Ocena: 0.6
1352

Katolicy powinni bronić się przed manipulację dotyczącą migrantów i uchodźców, zwłaszcza gdy dzieje się to rzekomo w celu obrony wartości chrześcijańskich – powiedział bp Krzysztof Zadarko.

fot. BP KEP

Komentując najnowszy spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek powiedział, że cywilizacja europejska oparta jest na twórczym podejściu do dramatu ludzi.

Prezentując spot podczas konferencji w warszawskiej siedzibie PiS, szef sztabu wybrorczego PiS Tomasz Poręba stwierdził, że stawką nadchodzących wyborów samorządowych jest bezpieczeństwo.

Spot przekonuje, że gdyby politycy PO i samorządowcy tej partii przejęli władzę, to w roku 2020 Polacy będą bali się wychodzić po zmroku na ulicę, a napady na tle seksualnym i akty agresji będą codziennością. Narracji lektora towarzyszą dramatyczne obrazy przemocy.

Bp Krzysztof Zadarko, pytany przez KAI o komentarz do spotu stwierdził:

"Nie chcę komentować walki wyborczej, choć ona też podlega ocenie etycznej. Migranci i uchodźcy to temat również polityczny, gdyż do kompetencji państwa (najpierw rządu, potem samorządów) należy decydować, kogo przyjąć lub nie, dlaczego i na jakich warunkach. Nauka Kościoła jest jednoznaczna, mówiliśmy o tym nieraz: chrześcijanie powinni znaleźć bezpieczny sposób na przyjęcie ludzi uciekających przed śmiercią i prześladowaniem. Tego wymaga godność człowieka i solidarność. 

W ostatnich dniach modliliśmy się (np. w Warszawie, Poznaniu, Gnieźnie) za tych, którzy utonęli w drodze do Europy. To gest ważny i potrzebny, to jest misją Kościoła. Wszelkie komunikaty o migrantach nasycone pogardą i strachem bez wykazania realnego zagrożenia, podane z nieczułością na tragedię kogokolwiek są niezrozumiałe, trącą manipulacją. Katolicy powinni bronić się przed tym, zwłaszcza gdy dzieje się to rzekomo w celu obrony wartości chrześcijańskich. Mająca swe korzenie w chrześcijaństwie cywilizacja europejska nie jest cywilizacją opartą na strachu i wykluczaniu, lecz na twórczym podejściu do dramatu ludzi. I to nie ma nic wspólnego z sugerowaną naiwnością i bagatelizowaniem bezpieczeństwa".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego Pana...
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,12-22; Ps 85,9ab.10-14; Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter