17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kempa: udział rezydentów w pracach rządowego zespołu - "nieoceniony"

Ocena: 0
112

Warto, by rezydenci – ze swoimi postulatami, wiedzą i doświadczeniem – wzięli udział w pracach rządowego zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia; ich obecność będzie "nieoceniona" – powiedziała w piątek szefowa KPRM Beata Kempa. Serdecznie ich zapraszam – podkreśliła.

fot. PAP/Tomasz Gzell

W piątek zbierze się rządowy zespół ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia. W czwartek lekarze rezydenci podtrzymali decyzję, że nie wezmą w nim udziału.

– Mam wciąż nadzieję i bardzo serdecznie zapraszam lekarzy rezydentów do pracy w tym zespole – powiedziała w TVP1, pytana o sprawę protestujących, Kempa. Według niej udział rezydentów z ich postulatami, wiedzą i doświadczeniem będzie "nieoceniony".

– Warto byłoby odsiać wszystkie te osoby, które gdzieś tam kręcą się wokół państwa rezydentów i być może podsycają jakiś taki niepokój i to, żeby jednak rezydenci z nami nie rozmawiali – stwierdziła Kempa. – Warto, żeby (rezydenci) z nami byli, usiedli do stołu, żebyśmy mogli spokojnie (...) wypracować wszystkie te elementy, które są potrzebne – zaznaczyła szefowa kancelarii premiera.

Przekonywała również, że prace w zespole, który – jak podkreśliła – będzie ponadresortowy, będą "merytoryczne". Szefowa KPRM zwrócił uwagę, że członkowie zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia, do 15 grudnia muszą przedstawić efekty swoich prac premier Beacie Szydło i rządowi.

Kempa oceniła również, że prowadzanie protestu w szpitalu dla dzieci "jest smutne i przykre", bo – jak zaznaczyła – "tam są małe dzieci, które cierpią".

Rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie; po kilka osób także w Szczecinie, Lesznie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych, które tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia, poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Protestujący domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Wskazuje także m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -