30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kempa: udział rezydentów w pracach rządowego zespołu - "nieoceniony"

Ocena: 0
128

Warto, by rezydenci – ze swoimi postulatami, wiedzą i doświadczeniem – wzięli udział w pracach rządowego zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia; ich obecność będzie "nieoceniona" – powiedziała w piątek szefowa KPRM Beata Kempa. Serdecznie ich zapraszam – podkreśliła.

fot. PAP/Tomasz Gzell

W piątek zbierze się rządowy zespół ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia. W czwartek lekarze rezydenci podtrzymali decyzję, że nie wezmą w nim udziału.

– Mam wciąż nadzieję i bardzo serdecznie zapraszam lekarzy rezydentów do pracy w tym zespole – powiedziała w TVP1, pytana o sprawę protestujących, Kempa. Według niej udział rezydentów z ich postulatami, wiedzą i doświadczeniem będzie "nieoceniony".

– Warto byłoby odsiać wszystkie te osoby, które gdzieś tam kręcą się wokół państwa rezydentów i być może podsycają jakiś taki niepokój i to, żeby jednak rezydenci z nami nie rozmawiali – stwierdziła Kempa. – Warto, żeby (rezydenci) z nami byli, usiedli do stołu, żebyśmy mogli spokojnie (...) wypracować wszystkie te elementy, które są potrzebne – zaznaczyła szefowa kancelarii premiera.

Przekonywała również, że prace w zespole, który – jak podkreśliła – będzie ponadresortowy, będą "merytoryczne". Szefowa KPRM zwrócił uwagę, że członkowie zespołu ds. systemowych rozwiązań w służbie zdrowia, do 15 grudnia muszą przedstawić efekty swoich prac premier Beacie Szydło i rządowi.

Kempa oceniła również, że prowadzanie protestu w szpitalu dla dzieci "jest smutne i przykre", bo – jak zaznaczyła – "tam są małe dzieci, które cierpią".

Rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie; po kilka osób także w Szczecinie, Lesznie i Łodzi. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych, które tworzy kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia, poinformowało o rozszerzeniu protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Protestujący domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Wskazuje także m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter