15 lipca
środa
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kim Dzong Un w drodze na spotkanie z Donaldem Trumpem

Ocena: 0
298

Pociąg wiozący przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una, jadącego na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Hanoi, jest już w Chinach – poinformowała w sobotę południowokoreańska agencja Yonhap.

fot. PAP/EPA/KCNA

Jak informuje agencja, pancerny pociąg w zielono-żółtych barwach przejechał przez most na granicy Korei Płn. i Chin i minął przygraniczne chińskie miasto Dandong. Wcześniej informowano o tym, iż Kim opuścił Pjongjang około godziny 17 czasu lokalnego (9 czasu polskiego). 

Jadąc pociągiem do Wietnamu pociąg z Kimem na pokładzie będzie musiał przemierzyć ok. 4 tysięce kilometrów. Podróż zajmie ok. 60 godzin, bowiem pociąg nieznacznie tylko przekracza szybkość 60 km/godz. Przywódca Korei Płn. dojedzie nim do wietnamskiego miasta Dong Dang na granicy z Chinami, po czym przesiądzie się do samochodu, którym przemierzy trasę o długości 170 km do stolicy Wietnamu.

Oficjalna agencja Korei Płn. KCNA poinformowała, że wraz z Kimem do Hanoi jadą m.in. jeden z jego najbliższych współpracowników Kim Jong Czol oraz siostra przywódcy Kim Jo Jong.

Wcześniej w sobotę wietnamskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wizycie "w najbliższych dniach" w Hanoi przywódcy Korei Północnej na zaproszenie prezydenta i szefa rządzącej partii komunistycznej Nguyena Phu Tronga. 

Źródła dyplomatyczne w Wietnamie, na które w piątek powoływał się Reuters, twierdzą, że najlepszym miejscem na szczyt Kima z Trumpem będzie rządowy hotel, budynek z epoki kolonialnej w centrum Hanoi, bądź hotel "Metropol". Kim prawdopodobnie na czas pobytu w stolicy Wietnamu zatrzyma się w hotelu "Melia".

Kim Dzon Un i Donald Trump mają spotkać się w Hanoi w dniach 27 i 28 lutego na drugim szczycie. Wcześniej spotkali się w czerwcu w Singapurze. Przywódca Korei Północnej wyraził wtedy gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla swojego reżimu.

Od tamtej pory obie strony prowadzą negocjacje, które mają określić szczegóły denuklearyzacji, jak dotąd nie przedstawiono jednak konkretnego grafiku tego procesu. USA żądają „całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji" Korei Północnej, natomiast Pjongjang naciska na zniesienie nałożonych na niego międzynarodowych sankcji gospodarczych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 lipca

Środa, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 10,5-7.13-16; Ps 94,5-10.14-15; Mt 11,25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter