1 grudnia
piątek
Natalii, Eligiusza, Edmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komisja weryfikacyjna: Rozprawa ws. Dahlbergha 5

Ocena: 0
487

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji rozpoczęła w poniedziałek po godz. 10 rozprawę ws. kamienicy przy ul. Dahlbergha 5 na warszawskiej Woli. Nieruchomość została zwrócona w 2006 r.; wiceszef komisji Sebastian Kaleta zarzucił ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

W grudniu 2006 r. prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o ustanowieniu użytkowania wieczystego na okres 99 lat na rzecz dwójki nowych właścicieli. Miasto zachowało 4/12 udziału w tej nieruchomości.

Na rozprawę jako świadkowie wezwani zostali lokatorzy; zarządca nieruchomości Hubert Massalski; były burmistrz dzielnicy Wola Marek Andruk; referenci sprawy – Krystyna Pajuk i Jerzy Pałysa. W charakterze stron wezwani zostali m.in. Marek M.; m.st. Warszawa; Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta m.st. Warszawy.

Kaleta zarzucił stołecznemu ratuszowi brak reakcji na dramatyczną sytuację lokatorów po reprywatyzacji, którym podnoszono czynsze, grożono eksmisją. Według Kalety w czerwcu 2007 r. ówczesny burmistrz dzielnicy Wola, członek PO Marek Andruk spotkał się "ze znanym kolekcjonerem kamienic" Markiem M., który oświadczył, że celem jego aktywności jest to, żeby podnosić mieszkańcom czynsze aż wpadną w spiralę zadłużenia, a następnie doprowadzić do ich eksmisji. Jak mówił Kaleta, "w 2007 r. PO zarządzająca Warszawą miała pełną świadomość, jakie działania zamierza podejmować Marek M. w kamienicach, które przejął on w procesie reprywatyzacji".

Stołeczny ratusz przekazał PAP, że urząd dzielnicy Wola wielokrotnie wyrażał wobec zarządcy nieruchomości zastrzeżenia w związku ze złym stanem technicznym budynku przy ul. Dahlbergha 5 i sposobem jego zarządzania oraz miał wzywać do podjęcia działań naprawczych i remontowych. Ale współwłaściciele nie wyrażali chęci współpracy – twierdzi ratusz.

Następnie – jak podaje miasto – władze Woli podjęły kroki zmierzające do rozwiązania umowy z obecnym zarządcą, a w marcu 2017 r. m.st. Warszawa wystąpiło z wnioskiem do sądu o ustanowienie zarządcy przymusowego. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na czerwiec br. – poinformował stołeczny ratusz. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 grudnia

Piątek, XXXIV Tydzień zwykły
Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter