20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje miasta ws. Twardej

Ocena: 0
825

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje prezydent m.st. Warszawy  o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej. Stwierdziła rażące naruszenie interesu społecznego przez prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej bierność.

fot. PAP/Rafał Guz

W poniedziałek komisja – która jako organ administracji od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości – ogłosiła pierwsze decyzje. Dotyczyły działek przy ul. Twardej 8 i 10, które zbadano wcześniej na dwóch rozprawach, kiedy przesłuchano świadków. Nie stawiła się na nich Gronkiewicz-Waltz, za co ukarano ją 6 tys. zł grzywny.

Za decyzjami ws. Twardej głosowało ośmiu członków komisji, przeciw był poseł PO Robert Kropiwnicki, który powiedział PAP, że był za zwrotem całej sprawy miastu do ponownego rozpatrzenia, a nie za samodzielnym orzekaniem przez komisję.

W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła z Twardej gimnazjum – jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek. Już po decyzji z 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni Edith S. Dlatego Ratusz nie podpisał z M. umowy notarialnej w całej sprawie. Miasto – które formalnie nadal było właścicielem działek – wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji. Szef komisji Patryk Jaki mówił wcześniej, że decyzje o przyznaniu M. użytkowania wieczystego nadal są "w obrocie prawnym".

– W toku postępowania dekretowego nie został w ogóle uwzględniony interes społeczny – uzasadniał decyzje komisji Jaki, wskazując na przeniesienie szkoły. Zdaniem komisji, w interesie społecznym było utrzymanie gimnazjum. – Nie ulega wątpliwości, że w toku postępowania administracyjnego organ administracji publicznej powinien nie tyko uwzględnić indywidualny interes prawny, ale także interes ogółu – dodał. Według Jakiego, przebieg procesu reprywatyzacji może wskazywać, że działania miasta były nakierowane na przeprowadzenie reprywatyzacji, nie zaś na ochronę interesu społecznego.

Decyzja komisji ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że od jutra do nieruchomości może wrócić szkoła – podkreślał Jaki. – Dlatego nawet jeżeli pani prezydent – co byłoby wielkim skandalem – odwołałaby się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – to nie wstrzymuje wykonania tej decyzji – powiedział.

"Twarda jest własnością miasta, to nasze starania zatrzymały jej zwrot. Dziś komisja weryfikacyjna spija śmietankę" – skomentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz na Twitterze.

Zdaniem Jakiego, z dowodów wynika, że istniały osoby, które z reprywatyzacji uczyniły swoistą praktykę gospodarczą. Jak mówił, z zeznań świadków wynika także, że ustalenia co do reprywatyzacji były akceptowane przez tzw. zespół koordynujący, złożony z władz miasta, a o wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej faktycznie wiedziało kierownictwo miasta. Według Jakiego, decyzje zapadały nie na poziomie naczelników, ale dyrektora bądź wyższym, co zeznali świadkowe.

Decyzję ws. Twardej 8 wydano z "rażącym naruszeniem prawa procesowego" – mówił Jaki. – W dniu wydania decyzji przez prezydenta m. st. Warszawy istniały istotne okoliczności, które podawały w wątpliwość, czy dopuszczalne było ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz pana Macieja M. – powiedział. Zaznaczył, że M. nabył roszczenia za 0,1 proc. realnej wartości nieruchomości.

Jaki podał też, że z treści decyzji wynika, iż prezydent Warszawy "przyjął dokumenty przedstawione przez osobę zainteresowaną i jedynie na ich podstawie ustalił faktyczny stan sprawy". – Przy czym prezydent miasta stołecznego Warszawy zaniechał jakichkolwiek innych czynności dowodowych mimo wyraźnej treści art. 7 i 77 ust. 1  Kpa. W szczególności w sprawie nie dokonał ustaleń z zakresu kręgu osób uprawnionych – mówił Jaki.

Według niego, z treści decyzji reprywatyzacyjnej "nie sposób wywieść, czy prezydent stolicy w ogóle analizowała treść aktów notarialnych, w tym ich prawdziwość". – W sprawach dekretowych należało podejmować o wiele bardziej efektywne działania w szczególności co do kuratorów spadku. Miasto mogło i powinno być stroną w postępowaniach sądowych o ustanowienie tych rzeczy. Należy przy tym wskazać na liczne kontakty strony pana Macieja M. z Urzędem Miasta Warszawy – dodał Jaki.

Podkreślał, że o Twardej 8 informowani byli wiceprezydenci oraz prezydent, a pracownicy Biura Gospodarki Nieruchomości "byli świadomi, że w sprawach reprywatyzacyjnych były nieprawidłowości".

W ocenie szefa komisji, "zasada prawdy obiektywnej" wyrażona w Kpa zobowiązywała prezydenta Warszawy do "rzetelnego ustalenia stanu faktycznego". – Oparcie się jedynie na materiale dowodowym, w większości przedstawionym przez pana Macieja M., nie można uznać za realizację prawdy obiektywnej, zwłaszcza w kontekście ujawniania się nowych, istotnych okoliczności sprawy – powiedział.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter