4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną ws. Łochowskiej 38

Ocena: 0
375

Komisja weryfikacyjna uchyliła w poniedziałek decyzję reprywatyzacyjną z 2011 r. ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38. Po budynek zgłosił się kurator reprezentujący Józefa Pawlaka – jednego z współwłaścicieli, który zmarł w 1949 r.; finalnie nie doszło do wydania budynku.

fot. PAP/Rafał Guz

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki ogłaszając jej rozstrzygnięcie powiedział, że komisja ws. Łochowskiej 38 stwierdziła nieważność decyzji prezydenta m.st. Warszawy z 9 grudnia 2011 r. w całości. Za taką decyzją członkowie komisji zagłosowali jednogłośnie.

Jaki uzasadniał, że doszło do rażącego naruszenia prawa poprzez wydanie decyzji zwrotowej na osobę nieżyjącą, a przesłanka posiadania nie była przez m.st. Warszawy badana.

– Prezydent m.st. Warszawy wydając decyzję reprywatyzacyjną nie tylko uchybił swoim obowiązkom, jako organ nie ustalając dokładnie stanu faktycznego rozpoznawanej sprawy, ale również wydał decyzję reprywatyzacyjną w stosunku do osoby zmarłej, nieżyjącej od wielu lat – odczytywał uzasadnienie Jaki.

– W ocenie komisji prezydent m.st. Warszawy nie podjął wszelkich możliwych czynności zmierzających do ustalenia danych Józefa Pawlaka, w tym zwrócenie się do odpowiednich organów o przesłanie np. aktu zgonu Józefa Pawlaka – mówił.

Ocenił, że "gdyby prezydent m.st. Warszawy wykazał się większym zainteresowaniem w poszukiwaniu danych nt. Józefa Pawlaka, dawnego właściciela nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie, nie zaszłaby potrzeba zwracania się prezydenta m.st. Warszawy do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla pana Józefa Pawlaka kuratora".

Poseł PO Robert Kropiwnicki mówił, że miasto nie miało instrumentarium, aby ustalić datę śmierci Józefa Pawlaka. Z tym nie zgodził się wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta, bo – jak przypomniał – prokuratura ustaliła to na podstawie ksiąg meldunkowych, a takie działanie mógł również wykonać stołeczny ratusz.

Jaki zaznaczył, że nieruchomość przy Łochowskiej 38 została zreprywatyzowana na rzecz osoby, która w momencie wydania decyzji reprywatyzacyjnej miałaby 128 lat. "Nieruchomość została zreprywatyzowana na ducha. Problem polegał na tym, że akt zgonu (Józefa Pawlaka) był w Urzędzie m.st. Warszawy, tylko nikt tego nie sprawdził" – dodał.

Przypomniał, że Józef Pawlak zmarł w 1949 roku.

Szef komisji weryfikacyjnej zauważył też, że w przypadku Pawlaka został ustanowiony kurator, który miał za zadanie ustalić, co się dzieje ze spadkobiercą. – Kurator przed komisją opowiedział o jednej czynności, którą wykonał w ciągu siedmiu lat. W 2010 r. poszedł pod jego adres (J. Pawlaka – PAP) zadzwonił domofonem trzy razy. Nikt nie odbierał i w związku z tym uznał, że wykonał swoje czynności – powiedział Jaki.

Szef komisji podkreślił, że decyzja zwrotowa wydana przez prezydenta Warszawy ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 "jest nieważna i nieważne są wszystkie czynności z tym związane". Dodał, że mieszkańcy Łochowskiej "nie muszą się już bać". – Od dzisiaj są już bezpieczni. Ich wieloletnia gehenna się skończyła – powiedział.

Członek komisji z ramienia PiS Łukasz Kondratko podkreślił, że do wydania kamienicy nie dopuścił burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki (PiS).

Kondratko przypomniał, że członkowie komisji złożyli zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów ws. możliwości składania fałszywych zeznań przez kuratora ws. Łochowskiej 38 Zbigniewa Lichockiego. Jako dyrektor biura prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego mógł on nie poinformować swojego przełożonego o swojej roli w postępowaniu.

Kaleta zaznaczył, że sprawa Łochowskiej 38 pokazuje, że miasto "szukało wytrychów i różnego rodzaju sposobów, aby nieruchomość wydać osobom trzecim".

Kamienica przy ulicy Łochowskiej 38 przed II wojną światową była budynkiem czterokondygnacyjnym, który został podczas działań wojennych zniszczony, a później odbudowany. Obecnie zamieszkanych jest 11 lokali.

Komisja od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a; ws. reprywatyzacji nieruchomości przy ulicy Hożej 23/25, 25 i 25a.

Ponadto, komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter