21 listopada
wtorek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kroki do wolności

Ocena: 0
620

11 listopada utrwalił się w polskiej świadomości historycznej jako dzień odzyskania niepodległości. Tymczasem odzyskiwaliśmy ją krok po kroku

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Już bowiem 11 października tamtego niezwykłego roku, jak informował „Kurier Warszawski”, przewodniczący rady miejskiej Warszawy, Baliński, wołał: „Będę wyrazicielem wszystkich obecnych, gdy w sali tej podniosę okrzyk: Niech żyje wolna, niepodległa, zjednoczona, sięgająca do morza Polska!”. Okrzyk ten pochwyciła cała sala i powtarzała go kilkakrotnie, przy hucznych oklaskach. Gdy echo oklasków jeszcze się rozlegało, spośród obecnych wzniósł ktoś okrzyk: „Niech żyje Piłsudski!”. Okrzyk ten również powtórzyli wszyscy.

Na miesiąc przed dniem, który dziś oficjalnie uznajemy za datę odzyskania przez Polskę niepodległości, wydawało się, że wolność jest już na wyciągnięcie ręki. W Warszawie od 1917 r. urzędowały przecież – co prawda z nadania okupantów, Niemiec i Austro-Węgier – władze restytuowanego Królestwa Polskiego: Rada Regencyjna z prymasem abp. Aleksandrem Kakowskim, księciem Zdzisławem Lubomirskim oraz Wacławem Niemojowskim, a także rząd i Rada Stanu. W Krakowie jednak wciąż panowali Austriacy, w a w Poznaniu – Niemcy.

Jeszcze trudniej było na wschód od Bugu, na ziemiach Imperium Rosyjskiego, okupowanych przez Niemcy (tzw. obszar Ober-Ost, Głównodowodzącego Wschodu). Rada Regencyjna pisała do Berlina z prośbą „o ochronę życia i mienia mieszkańców polskiej narodowości zamieszkałych na obszarach białoruskich”, bo „grozi niebezpieczeństwo życiu zwłaszcza polskich właścicieli ziemskich od tamtejszej zrewolucjonizowanej ludności”. Z kolei na terenach na wschód od Zbrucza Ukraińcy usiłowali zbudować własne państwo.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 46 (632), 12 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły