28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marzenia Staszka Pyjasa

Ocena: 0
2304

Słyszałam, że nosił w chlebaku egzemplarz „Gry w klasy” Cortazara i pamiętnik, który pisał. Jeden z jego ostatnich fragmentów jest często przytaczany w mediach.

Ma pani na myśli ten, w którym Staszek pisze, że widzi siebie w przyszłości w jednej z kawiarenek dowolnego zachodniego miasta? Skoro już przy nim jesteśmy, to powiem pani, że w mojej opinii ta jego wizja, to marzenie się ziściło. Bo choć on sam takiego momentu nie doczekał, to dziś właściwie każdy polski student może wyjechać do dowolnego zachodniego miasta i usiąść w kawiarence na rogu miejskich ulic. Dziś młody Polak może wyjechać, kiedy chce; nawet jeśli nie ma pieniędzy, to jest w stanie je zarobić. Na kawę w kawiarence zachodnich stolic także. I to jest jakieś pokłosie śmierci Staszka. Tego, co ta śmierć uruchomiła.

 

A co do prób literackich Staszka? Czy zachowały się jakieś inne niż wspomniany fragment pamiętnika? Choćby wiersze jego autorstwa?

Kilka wierszy znaleźliśmy w jego notatkach. W 2000 roku mój mąż wydał książkę „Kruszenie muru”. Jej tytuł był cytatem z notatek Staszka, w tej książce znalazły się też jego próbki poetyckie. Wiersze, które pozostawił zdradzały, że był bardzo utalentowany poetycko. Studia polonistyczne miały, w jego zamyśle, przygotować go do pracy literackiej. A przy okazji, powiem pani, że Staszek, będąc licealistą, brał udział w olimpiadzie przedmiotowej. Nie pamiętam już w jakiej konkretnie, ale został jej laureatem i jako nagrodę otrzymał indeks na dowolny kierunek studiów. To były czasy, kiedy na studia zdawało się egzaminy wstępne, a nagroda, którą Staszek otrzymał, zwalniała go z takich egzaminów. Był prawdziwym szczęściarzem. O wolnym wstępnie na dowolny wydział każdy inny maturzysta mógł tylko pomarzyć, a tymczasem on, wybraniec losu, stwierdził, że chce zdawać egzaminy wstępne jak cała reszta. I zdawał! I zdał oczywiście.

 

Czy poza wierszami Stanisława Pyjasa, które opublikowano w „Kruszeniu muru”, można gdzieś przeczytać inne jego utwory? Zostały kiedykolwiek wydane?

Nie. Po pierwsze dlatego, że zostawił ich naprawdę niewiele. Na wydanie tomiku byłoby ich za mało, poza tym uważaliśmy, że skoro Staszek nie ujawniał ich za życia, byłoby nie fair upubliczniać je po jego śmierci. Może nie życzyłby sobie tego.

 

Dziewczyny zwykle kochają się w młodych poetach. Czy Staszek miał wówczas dziewczynę?

Wtedy, kiedy się przyjaźniliśmy, nie. W jego notatkach była wzmianka o pewnej Uli, bardzo szczątkowa. Pisał, że zbyt mało angażował się w relację z nią i że z jego winy nic z tego nie wyszło.

 

Pamięta Pani czego dotyczyła wasza ostatnia rozmowa?

Miała ona miejsce w ostatnich dniach kwietnia 1977 r. Tuż przed majówką. Cała nasza paczka szykowała się wówczas do wspólnego wyjazdu, byłam przekonana, że Staszek też jedzie z nami. Tymczasem on powiedział mi, że nie jedzie. Że jest zmęczony i że musi pisać pracę magisterską. To był V rok studiów.

 

O czym pisał pracę magisterską?

O „Sklepach cynamonowych” Brunona Schultza.

***

Fragment pamiętnika Stanisława Pyjasa:
8 kwietnia 1977

Czasem już widzę siebie o kilka lat później, siedzącego w jakiejś kawiarence na rogu dwóch małych uliczek jednego z wielu miast na świecie. Pijącego kawę i myślącego o sobie i o ludziach, z którymi jestem teraz, o tej obecnej rzeczywistości, złożonej z przedwczesnego strachu, nieudanych znajomości, fatalnych kontaktów erotycznych, nadziei na przełamanie muru samotności, o śmierdzącej, źle przyrządzonej porcji flaków, o tych wszystkich rzeczach, które muszą zginąć po zwycięstwie, nad którym obecnie pracujemy.

(Źródło: Jarosław Szarek „Czarne Juwenalia”, Znak, Kraków 2007)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter