20 października
środa
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Masońskie tajemnice

Ocena: 4.75
1809

Przywódca najbardziej wpływowej loży masońskiej w Portugalii, walczącej z dogmatami i tradycją, popadł w czasie epidemii koronawirusa w sprzeczność z liberalnym nurtem swojej organizacji.

fot. xhz

Jeden wielu z symboli masońskich, których pełno jest na zamku Quinta da Regaleira i w otaczającym go ogrodzie

Zażądał od swoich współbraci konserwatywnego podejścia do sprawowanych obrzędów i unikania „telerytuałów”. Tymczasem w kraju przybywa inicjatyw politycznych służących zdemaskowaniu masonów pełniących wysokie funkcje publiczne.

Im bliżej jesieni, tym częściej brać masońska zastanawia się jak godnie uczcić 110. rocznicę upadku portugalskiej monarchii, do czego znacząco przysłużyli się wolnomularze. Przypadająca 5 października uroczystość nie odbędzie się jednak tak, jak pierwotnie planowano – masowo. Wszystko za sprawą koronawirusa, który skomplikował nie tylko plany na najbliższą przyszłość, spotkania i rytuały masońskie, ale też pokrzyżował elekcje w szeregach jednej z głównych lóż – Wielkiego Mistrza Wielkiego Porządku Luzytańskiego. Jest on uważany za kluczową postać wśród licznych organizacji masońskich w Portugalii, gdzie tradycje wolnomularskie są wciąż pielęgnowane, a liczba masonów rośnie.

 


ODWOŁANE WYBORY

Zaplanowana na 6 czerwca elekcja Wielkiego Mistrza Wielkiego Porządku Luzytańskiego nie odbyła się, wybory zostały odroczone na bardziej „adekwatny” i bliżej nieokreślony termin, uzależniony od ustania epidemii. Rozwiązaniem nie mogą być w tym przypadku rozwiązania technologiczne, gdyż jak wynika z zaleceń wydanych przez Wielkiego Mistrza Fernando Limę nie powinny być włączane w ceremonie wolnomularzy. Mistrz wezwał swych współbraci, aby zrezygnowali z prób organizowania obrzędów masońskich za pośrednictwem Skype’a czy Zoom’a. Jak wynika z korespondencji Limy, do której dotarł tygodnik „Sabado” ceremonie masonerii „mogą odbywać się jedynie w ramach relacji braterskich i przyjacielskich”. Główny problem dla Wielkiego Mistrza stanowi fakt, że nagrywanie rytuałów niesie „tylko namiastkę prawdziwej ceremonii”. Część internautów odczytała oczekiwania przywódcy najstarszej loży masońskiej Portugalii, od ponad dwóch stuleci walczącej z dogmatami i tradycją, jako zaprzeczenie liberalnego nurtu tej organizacji.

 


ZAKAZ UKRYWANIA SIĘ

Pochodząca z początku XIX w. loża masońska Wielkiego Porządku Luzytańskiego, która przez lata gromadziła w swoich szeregach osoby o liberalnych poglądach na świat i życie, teraz paradoksalnie z rąk działaczy bliskiego sobie nurtu liberalnego może stracić swoje wpływy na władzę. O tym, że są one niemałe świadczyć mogą prezentowane na łamach „Sabado” szacunki, z których wynika, że parlamentarzystów powiązanych z masonerią nie ma dziś jedynie w szeregach skrajnie lewicowych ugrupowań, takich jak Portugalska Partia Komunistyczna (PCP), czy Blok Lewicy (BE) i kilku nowych ugrupowań, takich jak Partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Ta planuje usunąć i „zdemaskować” członków masonerii z życia publicznego i oddziaływania na władzę. Kilkanaście dni przed wybuchem epidemii koronawirusa w Portugalii to liberalne ugrupowanie skierowało do parlamentu projekt ustawy nakazującej ujawnienie ewentualnej przynależności do organizacji o charakterze niejawnym osobom pełniącym wysokie funkcje państwowe. Autorzy inicjatywy ustawodawczej ogłosili, że chodzi im m.in. o zmuszenie do ujawnienia się mających wpływ na władzę członków organizacji z natury tajnych, takich jak masoneria oraz Opus Dei. Kierownictwo PAN wyjaśniło, że projekt ustawy służy dobru publicznemu i jest wypełnieniem obietnic z kampanii przed wyborami do parlamentu z października 2019 r., podczas której to ugrupowanie deklarowało, że „uczyni portugalską scenę polityczną bardziej transparentną”.

 


NIE TYLKO DLA MĘŻCZYZN

Pomimo upływu czasu i prób umniejszenia roli masonerii nie traci ona w Portugalii ani na znaczeniu, ani nowych kandydatów. Przybywa nie tylko członków masonerii, ale również organizacji tego typu. Stale rosnącą liczbę nowych pretendentów do miana masona potwierdzają wielcy mistrzowie czołowych portugalskich lóż masońskich: Wielkiego Porządku Luzytańskiego oraz Wielkiej Regularnej Loży Portugalii. W pierwszym przypadku na początku stycznia liczba członków obu tych organizacji była szacowana odpowiednio na ponad 2600 oraz 3000. W rozmowie z tygodnikiem „Visao” Pedro Cardoso, lider Wielkiej Zjednoczonej Loży Portugalii, założonej w 2016 r., przyznał, że organizacje masońskie idą z duchem czasu, korzystając m.in. z portali społecznościowych. Dodał, że „współcześnie wiele osób nawet ubiega się o przyjęcie do masonerii składając kandydaturę za pośrednictwem Facebooka”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo o godzinie,
której się nie domyślacie,
Syn Człowieczy przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter