7 lipca
wtorek
Cyryla, Estery, Metodego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Masońskie tajemnice

Ocena: 0
999

Przywódca najbardziej wpływowej loży masońskiej w Portugalii, walczącej z dogmatami i tradycją, popadł w czasie epidemii koronawirusa w sprzeczność z liberalnym nurtem swojej organizacji.

fot. xhz

Jeden wielu z symboli masońskich, których pełno jest na zamku Quinta da Regaleira i w otaczającym go ogrodzie

Zażądał od swoich współbraci konserwatywnego podejścia do sprawowanych obrzędów i unikania „telerytuałów”. Tymczasem w kraju przybywa inicjatyw politycznych służących zdemaskowaniu masonów pełniących wysokie funkcje publiczne.

Im bliżej jesieni, tym częściej brać masońska zastanawia się jak godnie uczcić 110. rocznicę upadku portugalskiej monarchii, do czego znacząco przysłużyli się wolnomularze. Przypadająca 5 października uroczystość nie odbędzie się jednak tak, jak pierwotnie planowano – masowo. Wszystko za sprawą koronawirusa, który skomplikował nie tylko plany na najbliższą przyszłość, spotkania i rytuały masońskie, ale też pokrzyżował elekcje w szeregach jednej z głównych lóż – Wielkiego Mistrza Wielkiego Porządku Luzytańskiego. Jest on uważany za kluczową postać wśród licznych organizacji masońskich w Portugalii, gdzie tradycje wolnomularskie są wciąż pielęgnowane, a liczba masonów rośnie.

 


ODWOŁANE WYBORY

Zaplanowana na 6 czerwca elekcja Wielkiego Mistrza Wielkiego Porządku Luzytańskiego nie odbyła się, wybory zostały odroczone na bardziej „adekwatny” i bliżej nieokreślony termin, uzależniony od ustania epidemii. Rozwiązaniem nie mogą być w tym przypadku rozwiązania technologiczne, gdyż jak wynika z zaleceń wydanych przez Wielkiego Mistrza Fernando Limę nie powinny być włączane w ceremonie wolnomularzy. Mistrz wezwał swych współbraci, aby zrezygnowali z prób organizowania obrzędów masońskich za pośrednictwem Skype’a czy Zoom’a. Jak wynika z korespondencji Limy, do której dotarł tygodnik „Sabado” ceremonie masonerii „mogą odbywać się jedynie w ramach relacji braterskich i przyjacielskich”. Główny problem dla Wielkiego Mistrza stanowi fakt, że nagrywanie rytuałów niesie „tylko namiastkę prawdziwej ceremonii”. Część internautów odczytała oczekiwania przywódcy najstarszej loży masońskiej Portugalii, od ponad dwóch stuleci walczącej z dogmatami i tradycją, jako zaprzeczenie liberalnego nurtu tej organizacji.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lipca

Wtorek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
oraz leczył wszystkie słabości i choroby

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 8,4-7.11-13; Ps 115,3-10; Mt 9,32-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter