19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mini Merkel zamiast Angeli

Ocena: 0
2471

Angela Merkel powoli rozstaje się z polityką. Na razie przestała kierować partią, ale pozostanie kanclerzem rządu RFN. Po 13 latach w prowadzeniu CDU zastąpi ją Annegret Kramp-Karrenbauer, zwana jej „politycznym sobowtórem” lub po prostu „mini Merkel”.

fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

I to ona będzie się szykować do objęcia steru niemieckiego rządu.

Pani Kramp-Karrenbauer nie zamierza dokonywać wielkich zmian w polityce CDU, choć w swym przemówieniu wzywała do podejmowania odważnych i trudnych decyzji. Jej kontrkandydat Frierdrich Merz chciał zwrotu w prawo, aby – przede wszystkim – odebrać głosy populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). W praktyce oznaczałoby to przejęcie antyimigranckich haseł tego ugrupowania. Ale Merz przegrał, uzyskując na zjeździe CDU 482 głosy, gdy Kramp-Karrenbauer dostała ich 517.

Nowa szefowa chadecji (chętnie określana skrótem AKK) ma 56 lat. Pochodzi z Saary, landu położonego tuż przy granicy z Francją. Ma spore doświadczenie polityczne; była radną miejską i deputowaną do landtagu Saary, a potem została ministrem w rządzie tego landu. W 2011 r. objęła tam urząd premiera, a w 2018 r. została sekretarzem generalnym CDU – z inicjatywy Merkel. Określana jest jako bardzo bliska jej sojuszniczka. W sprawach gospodarczych ma poglądy umiarkowanie lewicowe, ale w kwestiach społecznych uznawana jest za konserwatystkę. Kiedy Federalny Trybunał Konstytucyjny w 2013 r. uznał prawo par jednej płci do analogicznych zniżek podatkowych jak w przypadku małżeństw, Kramp-Karrenbauer wyraziła obawy, stwierdzając, że „tradycyjna rodzina jest nie tylko rdzeniem Niemiec, ale i wszystkich narodów”. W 2015 r. oświadczyła, że zrównanie związków osób jednej płci z małżeństwami może spowodować żądania małżeństw między bliskimi kuzynami albo między więcej niż dwoma osobami, a nawet ludźmi i zwierzętami.

Z polskiego punktu widzenia istotna jest jej krytyka budowy rurociągu Nord Stream 2, pozwalającego na dostarczanie gazu z Rosji do Niemiec z pominięciem tranzytu przez Polskę, Białoruś i Ukrainę – AKK stwierdziła, że jest to projekt polityczny. Jednak nie wiadomo, jakie są jej poglądy na nasz kraj. Zresztą na polityce zagranicznej zna się słabo. Jedynym krajem poza RFN, który doskonale poznała, jest Francja.

Wiadomo, że prezentuje poglądy bardziej prawicowe, niż Angela Merkel, owacyjnie fetowana na zjeździe. I choć nie jest tak radykalna jak Merz, także będzie dążyła do ograniczenia imigracji. Tak czy owak, chadecja z AKK na czele oznacza nową jakość w niemieckiej polityce. Zmiana czeka też bratnią, bawarską partię CSU, gdzie w styczniu z funkcji przewodniczącego odejdzie Horst Seehofer.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter