20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Morawiecki i Orban potwierdzają stanowisko względem migracji

Ocena: 0
580

Orban ocenił, że Polska jest decydującą siłą Europy Środkowej. My wszyscy, którzy wierzymy w Europę Środkową, jesteśmy zainteresowani tym, aby polska gospodarka była wielka i silna – powiedział.

Zaznaczył, że kraje Europy Środkowej w ostatnich latach osiągnęły wiele sukcesów gospodarczych. Ocenił, że region ten odgrywa ważną rolę w Unii Europejskiej. – W związku z tym chcemy podkreślać nasze zdanie, nasze opinie. Nasze kraje mają swoje wyobrażenia i wizje co do przyszłości UE – zaznaczył.

Premier Węgier mówił m.in. o potrzebie "samodzielnej siły gospodarczej" regionu Europy Środkowej, której warunkiem są gospodarki narodowe.

– W minionych latach udowodniliśmy w Europie Środkowej, że między światem rosyjskim a niemieckim jest region, który, gdy dostanie szanse na handel, na inwestycje, na pracę, na rozwój, jest w stanie stanąć na własne nogi pod względem gospodarczym – zauważył Orban.

Jak zaznaczył, region ten nie jest zainteresowany życiem "z niemieckich pieniędzy". – Kraje środkowej Europy nie proszą o pieniądze u Niemców, żeby to oni rozwiązali nasze problemy; nie, my chętnie przyjmiemy inwestycje, ale nie będziemy wymyślać jakichś cwanych sposobów, żeby w jakiś sposób zdobyć niemieckie pieniądze; chcemy stać na własnych nogach – podkreślił węgierski premier.

– Jesteśmy zdolni już teraz, udowodniliśmy to w ostatnich latach, do utworzenia silnego środkowoeuropejskiego regionu, który ma własny potencjał gospodarczy – dodał. Orban zwrócił w tym kontekście uwagę, że Niemcy mają większy poziom handlu z V4 niż z Francją.

Orban powiedział ponadto, że część rozmów z premierem Morawieckim "była na poziomie filozoficznym". – Chcielibyśmy, aby Europa pozostała europejska i dlatego odrzucamy migrację. Uważamy, że ważne jest umocnienie rodzin. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę – powiedział.

Jak zaznaczył, wolność europejska wywodzi się z chrześcijaństwa. – Uważamy że wolność europejska wywodzi się z chrześcijaństwa, a tożsamości narodowe mogą umacniać Europę – mówił. Jak dodał, Europa powinna składać się z wolnych państw europejskich i nie można się zgodzić na to, żeby o sprawach migracji i o tym, "kto może być w Europie, a kto nie", decydowano ponad poszczególnymi państwami.

Orban powiedział, że sporo państw Europy Zachodniej kieruje się zasadami określanymi jako "postchrześcijańskie i postnarodowe". – Niektórzy o tym mówią, inni nie, a niektórzy wprost wskazują, że to przyszłość Europy – powiedział.

Jak podkreślił, "narodowość, tożsamość narodowa i chrześcijańska jest tym, co nas umacnia". – Kultura węgierska nie przetrwa, jeśli będziemy musieli z tych wartości zrezygnować – dodał.

Według węgierskiego premiera "rok 2018 będzie bardzo ważny dla Europy" m.in. ze względu na to, że będzie to "ostatni pełny rok polityczny w UE" przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Obaj premierzy mówili o Grupie Wyszehradzkiej. Zdaniem polskiego premiera "Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i UE, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę".

– Wierzymy w Europę, wierzymy w wartości europejskie, chcemy je razem budować – dodał Morawiecki.

Szefów obu rządów pytano o możliwość rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o kolejne kraje. Jak zaznaczył Morawiecki, V4 jest gotowa na "skuteczną współpracę" z takimi krajami jak Austria oraz państwa bałtyckie i bałkańskie. – Oczywiście, że taką współpracę nie tylko dopuszczamy, ale staramy się ją inspirować – zapewnił.

Orban powiedział, że nie ma planów poszerzenia Grupy. Za jedną z największych zalet V4 uznał to, że tworzące ją kraje są podobne historycznie, kulturalnie i pod względem rozwoju gospodarczego. – Jesteśmy w jednej kategorii – powiedział. Ocenił, że jakiekolwiek rozszerzenie V4 stwarzałoby ryzyko dla skuteczności Grupy.

Jednak – dodał – przywódcy państw V4 rozważają, jak utrzymując spójność Grupy, nawiązać kontakty z zainteresowanymi krajami, np. Austrią. Zastrzegł, że nie chce podawać szczegółów przed wizytą w tym kraju.

Ocenił, że Austria (w której do koalicji rządowej weszli przedstawiciele prawicowo–populistycznej Austriackiej Partii Wolności) jest przykładem na to, że w Europie demokracja została przywrócona i działa. "Ponieważ Austriacy nie chcą imigrantów, więc wybrali sobie rząd, który też nie chce imigrantów" – stwierdził.

Jak powiedział Morawiecki, jego rozmowa z Orbanem dotyczyła też m.in. kwestii energetycznych, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego, który – jak dodał – jest brakującym elementem gazociągu z Polski na Węgry, oraz Baltic Pipe.

– Terminal LNG w Świnoujściu już jest. Chcemy móc być takim hubem gazowym, oczywiście do tego trochę wysiłku trzeba wykonać – mówił.

Morawiecki poinformował, że rozmowa z Orbanem dotyczyła też kwestii Trójmorza, a także połączeń kolejowych z Węgier do Polski i Serbii oraz Via Carpatii.

Morawiecki podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie na pogrzebie premiera Węgier z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya. Wspomniał w tym kontekście ówczesne przemówienie Orbana dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie.

Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE.

Morawiecki wręczył Orbanowi poświęconą Solidarności Walczącej książkę „Twierdza” Igora Jankego.

Orban podkreślił, że cieszy się, iż Polska jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, reprezentując tym samym "środkowoeuropejską historię i tradycję". Dodał, że historia ta pokazuje, iż Polska swoją wolność wywalczyła krwią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter