14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moskwa - Mińsk: chłód na granicy

Ocena: 0
521

Narasta napięcie między Rosją i Białorusią. Nagle i niespodziewanie odbudowana została granica między oboma krajami, mnożą się wzajemne oskarżenia i pretensje.

fot. Adam Jones, Ph.D. - Global Photo Archive via Foter.com / CC BY-SA

Moskwa jest zła, bo prezydent Alaksandr Łukaszenka zniósł wizy dla obywateli wielu krajów (w tym Polski) w razie pięciodniowego pobytu po przylocie do Mińska. Taka decyzja oznacza, że przybysze z Zachodu mogą przylecieć do Mińska, wsiąść np. w pociąg i bez żadnego problemu dostać się do Rosji. W efekcie Rosjanie pośpiesznie odtwarzają kontrole na granicy z Białorusią.

Moskwa się denerwuje, bo Łukaszenka otwarcie popiera „bratnią Ukrainę” i nie chce nowych rosyjskich baz na swym terytorium. I chętnie rozmawia z Zachodem, który wrócił do takich rozmów po zwolnieniu na Białorusi więźniów politycznych i wejściu, w efekcie ostatnich wyborów, dwóch opozycjonistek do parlamentu.

Tymczasem na Białorusi komplikuje się skomplikowaną sytuację wewnętrzną. Po tym, jak wprowadzony został podatek dla „darmozjadów” (ros. tunejadcy) – każdy, kto nie pracuje ponad połowę roku i nie płaci normalnych podatków, a nie jest zarejestrowanym bezrobotnym, musi zapłacić podatek specjalny – doszło do protestów społecznych. Na początku marca zorganizowany został „Marsz nie-darmozjadów” w Mińsku i protesty w innych miastach. W efekcie do aresztów trafiło około 30 osób.

 

Prześladowani Rosjanie

Jeśli poczytać rosyjską prasę, można by dojść do przekonania, że na zachodniej granicy wyrósł Rosji nowy wróg: Alaksandr Łukaszenka, który prowadzi jawnie antyrosyjską politykę. I tak, najbardziej chyba antyłukaszenkowski portal Regnum bił niedawno na alarm, że białoruski prezydent chce wyprowadzić swój kraj z Eurazjatyckiego Związku Ekonomicznego (JeAES), Organizacji Porozumienia o Kolektywnym Bezpieczeństwie (ODKB), a nawet doprowadzić do likwidacji Związku Białorusi i Rosji (ZBiR). Regnum ostrzega: efektem takich decyzji będzie „wojna ekonomiczna” Białorusi i Rosji.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 13 (599), 26 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -