25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza w 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Ocena: 0
2900
– Kilka spośród 21 postulatów stoczniowców strajkujących w sierpniu 1980 r. do dziś zostało niezrealizowanych i stanowią dla "Solidarności" niezamkniętą kartę – podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź.
2015-08-31 14:44
tk / Gdańsk (KAI), mz
fot. PAP/Piotr Wittman
 
We Mszy świętej sprawowanej w gdańskiej bazylice św. Brygidy z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych uczestniczył m.in. Andrzej Duda. Prezydent przekazał w darze dla gdańskiej bazyliki kielich mszalny zdobiony bursztynem.

Zwracając się do związkowców z "Solidarności" metropolita gdański przyznał, że dziś ich droga jest trudna i niewdzięczna, bowiem "rwie się dialog społeczny, bywa, że zupełnie gaśnie".

Wskazywał, że kilka spośród słynnych już 21 postulatów stoczniowców strajkujących w 1980 r. do dziś zostało niezrealizowanych. – Choćby poprawa warunków służby zdrowia, podjęcie taniego budownictwa społecznego, postulat obniżenia wieku emerytalnego – wyliczał hierarcha. Dodał, że "tamte postulaty to dla «Solidarności» wciąż niezamknięta karta, której nie sposób zdeponować w muzealnym zaciszu".

Abp Głódź zaznaczył też, że droga "Solidarności" wciąż trwa. – Wasz związek, choć wielu by tego chciało, nie zszedł na margines polskiego społecznego życia, nie zakończył swej służebnej misji wobec środowiska polskiej pracy i wobec narodu – podkreślił, zwracając się do związkowców.

Witając w gorących słowach na liturgii Andrzeja Dudę, metropolita gdański wyraził nadzieję, że w realizacji prezydenckiej przysięgi, iż dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą najwyższym nakazem dla jego posługi, wspomoże prezydenta NSZZ "Solidarność".

Abp Głódź z aprobatą odniósł się także do słów z inauguracyjnego przemówienia prezydenta, który wskazywał na powszechne oczekiwanie, że Polacy zaczną odbudowywać wspólnotę. – Wspólnotę pozytywnego myślenia o ojczyźnie, narodzie, państwie. Wspólnotę wzajemnego szacunku, aby Polak Polakowi przestał być wilkiem. Wspólnotę zaufania – mówił kaznodzieja.

Wskazał, że to pragnienie jest zbieżne z drogą Kościoła i z jego misją dodając, że "to Jezus, jego Założyciel, pozostawił nam zadanie strzeżenia jedności, nieustępliwego budowania wspólnoty eklezjalnej, sakramentalnej, także wspólnoty społecznego ładu".

Metropolita gdański zapewnił też związkowców, że mają "szczególnego orędownika w niebieskiej Ojczyźnie" – błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, który przed rokiem, z woli papieża Franciszka, został ogłoszony patronem NSZZ "Solidarność". Dodał, że za duchowego Ojca Solidarności można uważać św. Jana Pawła II. – To jego słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!" – budziły płomień Solidarności – przypomniał kaznodzieja.

Przywołał też słowa papieża Wojtyły wypowiedziane w Sopocie w 1999 r., iż "Solidarność" "otworzyła bramy wolności” oraz że jej powstanie tego Związku było "przełomowym wydarzeniem w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy".

Zwracając uwagę, że "splot «Solidarności i Kościoła»" jest naturalny i oczywisty, abp Głódź przypomniał, że Solidarność wyrosła z potrzeby naprawienia stosunków pracy w duchu chrześcijańskiej nauki społecznej i Magisterium Kościoła. Podkreślił, że to właśnie ten fakt był i jest oryginalnym rysem związku.

– Nie jest to bowiem korporacja tych, którzy wyłącznie troszczą się o swych członków – ludzi pracy. W jej polu widzenia znajdują się również ludzie wydziedziczeni, bezrobotni, słabi, wyrzuceni na margines życia – dodał.

Hierarcha przytoczył też współczesne postulaty związkowców: ochrona miejsc pracy i stałego zatrudnienia, wzrost wynagrodzeń, poprawa bezpieczeństwa pracy, solidarność z bezrobotnymi i z rodzinami.

Wśród zjawisk szczególnie społecznie szkodliwych i krzywdzących abp Głódź wskazał na dostrzeżony przez Komisję Europejska problem oparcia rozwoju na konkurowaniu kosztami pracy. – Konsekwencję takiego stanu rzeczy są takie, że choć jesteśmy jednym z najwięcej pracujących na świecie narodów, to płace Polaków pozostają na wyjątkowo niskim poziomie w stosunku do państw zachodniej Europy – ubolewał hierarcha.

Swoją homilie abp Głódź zakończył słowami: – Niech Chrystus błogosławi waszej drodze, Bracia i Siostry z "Solidarności", waszej posłudze ludziom pracy i obywatelom polskiej ojczyzny. Idźcie i czyńcie! I sztandarów nie zwijajcie!

Po homilii metropolita gdański poświęcił sztandar NSZZ "Solidarność" kopalni Brzeszcze.

Po Mszy świętej nastąpiło przejście pod symboliczną bramę Stoczni Gdańskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter