7 grudnia
sobota
Marcina, Ambrożego, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nasz komisarz w Unii

Ocena: 4.35
871

Dopłaty unijne stały się ważnym wsparciem rolników, problemem jest, niestety, ich nierówność - mówi Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa Unii Europejskiej, w rozmowie z Rafałem Węglewskim.

fot. European Parliament / flickr.com / CC-BY-4.0 / Link

Na początku chciałbym pogratulować wyboru.

Dziękuję, cieszę się najbardziej nie z tego, że obejmuję tę funkcję, ale że odpowiedzialność za rolnictwo europejskie powierzona zostaje komisarzowi z Polski. Wspólna polityka rolna to jedna z głównych polityk unijnych, niezwykle ważna dla całej UE i dla każdego kraju z osobna. Budżet wspólnej polityki rolnej, prawie 400 mld euro na siedem lat, to ogromna część budżetu całej UE. Poza tym komisarz ds. rolnictwa ma dużą moc decyzyjną, ma realny wpływ na los rolników. Główne zasady unijnej polityki rolnej kształtują się w większym stopniu w Brukseli niż w stolicach państw członkowskich. Komisarz ds. rolnictwa to funkcja z bardzo konkretnym wpływem na obecny i przyszły stan rolnictwa w Europie. Można więc powiedzieć, że to realna władza, ale przede wszystkim jednak wielka odpowiedzialność, bo wyzwań i problemów jest wiele.

 

Jak Pan ocenia dotychczasową politykę Unii wobec Polski?

Chyba nie można mówić o jakiejś specjalnej polityce UE wobec Polski, raczej o polityce wobec państw naszego regionu, czy państw ciągle jeszcze nazywanych nowymi, choć od rozszerzenia Unii upłynęło już 15 lat. Myślę, że dobre elementy tej polityki przeważają nad gorszymi. Polska jest wielkim beneficjentem środków UE, to jest ponad 100 mld euro na czysto. Polska bardzo wiele skorzystała na członkostwie w Unii, ale i Unia wiele skorzystała na członkostwie Polski. Przedsiębiorcy z krajów UE uzyskali dostęp do wielkiego przecież polskiego rynku. Nie do przecenienia są korzyści geopolityczne zarówno dla Polski, jak i całej Unii. Przystąpienie Polski do UE spowodowało przesunięcie jej granic z Odry na Bug, z 80 na 800 kilometrów od Berlina, a to jest ważne dla bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i całej Unii.

Podsumowując: bilans polskiego członkostwa jest zdecydowanie korzystny, a pewne gorsze strony, np. to, co się stało z polskimi stoczniami po wejściu do UE, to raczej wynik błędów polskiej polityki, nie unijnej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 48 (737), 1 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".
Dziś w Kościele:
+ czwartek, I tydzień Adwentu, wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 30,19-21.23-26; Ps 147,1-6; Mt 9,35-10,1.5.6-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -