24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

NATO patrzy na Zapad

Ocena: 0
143

Od 14 do 20 września na Białorusi i w Rosji odbędą się wspólne manewry wojskowe Zapad 2017. Są wyraźnie wymierzone przeciw krajom Zachodu

fot. PAP/EPA/WU HONG

Kraje graniczące z Rosją poważnie obawiają się tych ćwiczeń. Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rink?vičs mówił niedawno, że podczas Zapadu mogą zostać podjęte próby „wybadania” systemu obrony jego kraju. Ryga będzie więc przygotowana do ewentualnych prowokacji. Z kolei na terytorium Litwy, właśnie w związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami, wylądowało siedem amerykańskich myśliwców F-15C Eagle. Wcześniej wspomniała o tym prezydent Dalia Grybauskait?. Państwa bałtyckie nie mają własnego lotnictwa bojowego i zazwyczaj na jednym z ich lotnisk stacjonują cztery samoloty któregoś z krajów NATO (np. z Polski).

Wielkie obawy wyraża białoruska opozycja. Jeden z liderów opozycyjnego Białoruskiego Kongresu Narodowego (BNK) w Witebsku Uładzimir Kijko mówił niedawno, że w mieście tym pojawiły się ciężarówki wojskowe i żołnierze w mundurach bez oznaczeń.

– Jak pamiętamy, tak zaczynała się okupacja Krymu – wskazywał.

Niedawno na Placu Październikowym w Mińsku zorganizowano pikietę z transparentem „Rosyjski żołnierzu, idź do domu”. A teraz opozycja wzywała na wiec zapowiedziany na 8 września. Tego dnia, w 1514 r., wielki hetman litewski Konstanty Ostrogski odniósł historyczne zwycięstwo nad wojskami rosyjskimi. Ostrogski posługiwał się językiem staroruskim i był wyznania prawosławnego, przez opozycję białoruską uznawany jest więc za ważny symbol niezależności Białorusi, którą opozycja uznaje za spadkobiercę Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Rada BKN oświadczyła, że niepokoją informacje, iż „po ćwiczeniach rosyjskie wojska mogą pozostać na Białorusi, że w naszych rejonach przygranicznych pozostanie rosyjskie uzbrojenie na wypadek wojny Rosji z NATO czy z Ukrainą”. Rada podkreśliła, że „rozmieszczenie obcych wojsk na naszej ziemi będzie traktować jako akt agresji przeciw Białorusi”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły