24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko Turcja-Holandia

Ocena: 0
1202

Spór turecko-holenderski pokazał, że rosnąca obecność muzułmanów w Europie może prowadzić do niespodziewanych konfliktów międzynarodowych. A i w polityce wewnętrznej krajów europejskich kwestia imigrantów odgrywa coraz większą rolę.

fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Tuż przed niedawnymi wyborami w Holandii zwolennicy tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana usiłowali w tym kraju zorganizować wiec poparcia dla niego. Bo Erdogan chce wzmocnić swoją władzę i usiłuje do tego przekonać także miliony Turków żyjących w Europie. To musiało doprowadzić do starcia. I choć lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders, który hasło walki z imigrantami uczynił swoim znakiem rozpoznawczym, nie wygrał wyborów, to zdecydowanie rośnie w siłę.

 

Holenderski zakaz

Wielki wiec miejscowych Turków z poparciem dla prezydenta Erdogana w związku z planowanym referendum w sprawie poszerzenia jego uprawnień miał się odbyć w Rotterdamie. Ankara potraktowała sprawę bardzo poważnie, ale w sposób dość niespotykany, i to na skalę światową: wysłała na wiec Mevlüta Çavuşoglu, szefa tureckiego MSZ. Samolot z ministrem na pokładzie już był w powietrzu, gdy władze Holandii wydały mu zakaz lądowania. MSZ Holandii oświadczyło, że wezwania tureckich władz do przeprowadzenia masowej demonstracji w Holandii stanowiło zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego. I trudno się dziwić: w Rotterdamie mogło dojść do tragedii, do starć zwolenników i przeciwników Erdogana czy do przepychanek Turków z przeciwnikami imigracji. A w środku tej burzy – szef dyplomacji innego państwa!

Na decyzję Hagi bardzo nerwowo zareagował turecki prezydent, określając Holandię mianem „faszystowskiej” i mówiąc o „pozostałościach nazizmu” w tym kraju oraz grożąc nieokreślonymi „konsekwencjami”. Premier Holandii Mark Rutte oświadczył w odpowiedzi: „rozumiem, że oni [władze w Ankarze – przyp. red.] są źli, ale nie pozwolimy na szantaż ze strony Turków”. Później także minister Çavuşoglu mówił, że decyzja Hagi jest „rasistowska i faszystowska”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 14 (600), 2 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter