27 listopada
niedziela
Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nikaragua: Ortega zaostrza ataki na Kościół katolicki

Ocena: 3.6
261

Nikaraguański dyktator, Daniel Ortega zaatakował w środę 28 września Kościół katolicki, oskarżając go o niepraktykowanie demokracji, o bycie „dyktaturą” i „doskonałą tyranią”.

fot. www.wikipedia.org na pierwszym planie prezydent Nikaragui Daniel Ortega z wiceprezydent Rosario Murillo

W przemówieniu z okazji 43. rocznicy powstania Policji Narodowej transmitowanym przez radio i telewizję Ortega oskarżył też Kościół katolicki o wykorzystanie „swoich biskupów w Nikaragui do zainscenizowania zamachu stanu” przeciwko jego rządowi w ramach demonstracji, które wybuchły w kwietniu 2018 roku w związku z kontrowersyjnymi reformami przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. „Od kiedy to księża są tu po to, by inscenizować zamach stanu? A od kiedy to oni mają uprawnienia do mówienia o demokracji?” - pytał lider sandinistów. Jego zdaniem jeśli Kościół katolicki chce mówić o demokracji, to powinien zacząć „od wybierania papieża, kardynałów, biskupów, księży głosem katolików, inaczej wszystko jest narzucone... Jest to dyktatura, doskonała dyktatura; jest to tyrania, doskonała tyrania” – stwierdził lewicowy przywódca kraju.

Daniel Ortega, który od kilku lat rządzi metodami dyktatorskimi, mając u boku swoją żonę Rosario Murillo jako wiceprezydent, uparcie przyznaje się do bycia katolikiem, ale nie szczędzi krytyki, oskarżeń i działań wymierzonych w Kościół katolicki, hierarchię, duchowieństwo i wiernych. Wczoraj w swoim wystąpieniu powiedział na przykład:

Biskupi są mianowani przez kogoś, kto nie został wybrany przez ludzi, ale przez grupę kardynałów. Chciałbym powiedzieć Jego Świątobliwości, papieżowi, z całym szacunkiem, władzom Kościoła katolickiego, jestem katolikiem i jako katolik nie czuję się reprezentowany, nie czuję się reprezentowany przez to wszystko, co znamy, ale także przez to, że słyszymy o demokracji, a oni jej nie praktykują.

Jednocześnie w stolicy kraju, Managui krążą pogłoski, że kolejny biskup ma być zmuszony do opuszczenia kraju: bp Rolando Alvarez, biskup Matagalpa i administrator apostolski Estelì, który od ponad miesiąca przebywa w areszcie domowym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 27 listopada

Niedziela, I tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie,
w którym dniu Pan wasz przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 24,37-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Teraz

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter