17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy pomysł PO na wybory

Ocena: 0
2437

Do wyborów parlamentarnych idziemy nie jako koalicja partii politycznych, ale jako Koalicja Obywatelska - koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę - zapowiedziałał w czwartek Grzegorz Schetyna.

Fot. PAP/Rafał Guz

Kierownictwo Platformy Obywatelskiej zareagowało w ten sposób na fiasko próby stworzenia wokół siebie szerokiego bloku partii opozycyjnych, który mógby w nadchodzących wyborach stanowić alternatywę dla Prawa i Sprawiedliwości. Mimo - jednak - zapowiedzi, że nie będzie to koalicja partii, w Koalicji Obywatelskiej znajdą się nie tylko PO, ale także .Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej.
Dla obu wspomnianych partii samodzielny start w wyborach byłby skazany na znalezienie sie poza przyszłym parlamentem, natomiast dla PO jest to szansa na dodatkowe głosy wyborców.

Po wycofaniu się z koalicji partii opozycyjnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby ukryć fakt rozsypywania się PO-KO, Grzegorz Schetyna postawił na przekształcenie Koalicji Obywatelskiej w koalicję "demokratów i patriotów - tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę". Koalicja Obywatelska w tej nowej formie będzie więc mieć charakter otwarty. Będzie mógł w niej znaleźć sie każdy, kto chce i zdaniem liderów PO "broni razem z PO demokracji, praworządności i pozycji Polski w Unii Europejskiej". A kiedy ktoś nie chce przystąpić do KO w tej formie lub - zdaniem liderów PO - "nie broni..." - jego brak ma nie rzutować na trwałość KO.

Z zapowiedzi lidera PO wynika, że w Koalicji Obywatelskiej mogą ewentualnie znależć się członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej czy Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale nie te partie jako takie. Jest to więc dla pierwszej z tych partii, szczególnie przy wynikach obecnych sondaży poparcia, potężny cios.

W Koalicji Obywatelskiej obok polityków mają znaleźć się m.in. społecznicy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, dla których Schetyna przeznaczył (sic!) 20 proc. miejsc na wyborczych listach. - Listy ogłosimy 26 lipca - zapowiedział Schetyna. W rozmowie z PAP przyznał, że za satysfakcjonujący uzna każdy wyborczy wynik KO powyżej 38,5 proc., które Koalicja Obywatelska uzyskała w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zapowiedział ponadto rozmowy m.in. z Polskim Stronnictwem Ludowym dotyczące wystawienia wspólnych kandydatów opozycji do Senatu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -