15 grudnia
niedziela
Niny, Celiny, Waleriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy pomysł PO na wybory

Ocena: 0
2546

Do wyborów parlamentarnych idziemy nie jako koalicja partii politycznych, ale jako Koalicja Obywatelska - koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę - zapowiedziałał w czwartek Grzegorz Schetyna.

Fot. PAP/Rafał Guz

Kierownictwo Platformy Obywatelskiej zareagowało w ten sposób na fiasko próby stworzenia wokół siebie szerokiego bloku partii opozycyjnych, który mógby w nadchodzących wyborach stanowić alternatywę dla Prawa i Sprawiedliwości. Mimo - jednak - zapowiedzi, że nie będzie to koalicja partii, w Koalicji Obywatelskiej znajdą się nie tylko PO, ale także .Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej.
Dla obu wspomnianych partii samodzielny start w wyborach byłby skazany na znalezienie sie poza przyszłym parlamentem, natomiast dla PO jest to szansa na dodatkowe głosy wyborców.

Po wycofaniu się z koalicji partii opozycyjnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby ukryć fakt rozsypywania się PO-KO, Grzegorz Schetyna postawił na przekształcenie Koalicji Obywatelskiej w koalicję "demokratów i patriotów - tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę". Koalicja Obywatelska w tej nowej formie będzie więc mieć charakter otwarty. Będzie mógł w niej znaleźć sie każdy, kto chce i zdaniem liderów PO "broni razem z PO demokracji, praworządności i pozycji Polski w Unii Europejskiej". A kiedy ktoś nie chce przystąpić do KO w tej formie lub - zdaniem liderów PO - "nie broni..." - jego brak ma nie rzutować na trwałość KO.

Z zapowiedzi lidera PO wynika, że w Koalicji Obywatelskiej mogą ewentualnie znależć się członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej czy Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale nie te partie jako takie. Jest to więc dla pierwszej z tych partii, szczególnie przy wynikach obecnych sondaży poparcia, potężny cios.

W Koalicji Obywatelskiej obok polityków mają znaleźć się m.in. społecznicy, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, dla których Schetyna przeznaczył (sic!) 20 proc. miejsc na wyborczych listach. - Listy ogłosimy 26 lipca - zapowiedział Schetyna. W rozmowie z PAP przyznał, że za satysfakcjonujący uzna każdy wyborczy wynik KO powyżej 38,5 proc., które Koalicja Obywatelska uzyskała w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zapowiedział ponadto rozmowy m.in. z Polskim Stronnictwem Ludowym dotyczące wystawienia wspólnych kandydatów opozycji do Senatu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -