20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odważna Polska

Ocena: 0
4160
– Polska powinna odważyć się stawiać sobie własne cele, niesprzeczne z celami UE, i te cele realizować – mówi prezes Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch przed majowymi obradami Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie
Z Pawłem Solochem, prezesem Instytutu Sobieskiego, rozmawia Radek Molenda


W tym roku Kongres Polska Wielki Projekt obraduje pod hasłem „Odważna Polska w Europie”. Odważna, czyli jaka?


Mająca odwagę myśleć o samej sobie, zrywająca z myśleniem postkolonialnym. Gdy wchodziliśmy w struktury Unii i NATO, co uważam za kroki słuszne, wielu uznało, że odtąd myśleć za nas będą inni w Brukseli. Tymczasem Polska powinna odważyć się stawiać sobie własne cele, niesprzeczne z celami UE, i te cele realizować. Tak samo powinniśmy definiować własne, ważne dla nas wartości i strategie rozwojowe i ich bronić. Tego bardzo w Polsce brakuje.


Co więc znalazło się w kręgu zainteresowania organizatorów i gości Kongresu?


Podnieśliśmy kilka tematów europejskich, wśród nich ważną kwestię tożsamości narodowej w Unii Europejskiej. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, co może zrobić Polska i co powinna zrobić Europa w kwestii wspólnego bezpieczeństwa. Drugi temat to nasze własne strategie rozwojowe definiowane przez Unię, zwłaszcza w sytuacji, gdy za pięć lat skończą się dotacje unijne – jak będziemy się dalej rozwijać bez tych pieniędzy? Trzeci temat to „obywatel”, czyli nasze uczestnictwo w życiu publicznym, kształtowaniu polityki państwa i kontroli władzy. Będzie też ważny temat ludzi młodych w Polsce, ich perspektyw zatrudnienia, możliwości kariery, emigracji. Mamy potworny upust młodej krwi, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilkunastu lat po wejściu do Unii.


Będzie też prezentacja wyników ankiety poświęconej aktywności obywatelskiej w Polsce. Jak wypadliśmy?


Mamy kilka ciekawych wniosków, m.in. że wszystkie ważne ruchy obywatelskie w Polsce można sytuować na mapie raczej poza oficjalnym „mainstreamem” organizacji pozarządowych (NGO). Dlatego ich kondycja np. materialna nie jest tak dobra jak kondycja ruchów kojarzonych z mainstreamem, który niektóre ruchy faworyzuje. Okazało się również, że Polacy za mało uczestniczą w życiu publicznym, co wynika często z zamkniętego charakteru systemu rządzenia. Polacy są bierni, ponieważ widzą, że są przez władzę ignorowani i odrzucani np. przy okazji referendów i akcji zbierania podpisów. Spora część ruchów, które nie czują się zauważane, nie dość wiele robi, by jednak otrzymać na swoją działalność dotacje. Wiele z nich nawet o to nie występuje. Wciąż w relacjach władza – ruchy obywatelskie nie dopominamy się tego, co nam przysługuje, choć ruchy kojarzone z mainstreamem dobrze wiedzą, jak po to sięgać.


Corocznie Kongres przyznaje prestiżową nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Do kogo trafi ona w tym roku?


Laureatem „nagrody dla twórcy prawego i sprawiedliwego” jest znakomity muzyk i kompozytor Michał Lorenc.


***
Program Kongresu na stronie www.polskawielkiprojekt.pl/program-2015/. Wstęp wolny.

rozmawiał Radek Molenda
fot. Piotr Gilarski
Idziemy nr 20 (503), 17 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter