26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ONZ potępiło Rosję, Watykan wezwał do "zakończenia szaleństwa tego konfliktu"

Ocena: 1.6
582

Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało wczoraj rezolucję potępiającą działania Rosji oraz nieuznającą aneksji wschodnich terenów Ukrainy nazwanej w dokumencie wprost „nielegalną”. W debacie poprzedzającej głosowanie zabrał głos także abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Narodach Zjednoczonych. Wezwał do „zakończenia szaleństwa tego konfliktu”.

Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE - Sala Zgromadzenia Ogólnego ONZ: monitory pokazują wyniki głosowania nad rezolucją

Rezolucję przeciwko naruszeniu integralności Ukrainy przez państwo-agresora poparły 143 kraje. 35 z nich wstrzymało się od głosu, wśród nich dwie azjatyckie potęgi: Indie i Chiny. Przeciwko wystąpiły jedynie Rosja, Syria, Białoruś, Korea Północna i Nikaragua.

Głosowania dokonano podczas trzeciego dnia nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego, zwołanej w związku z ogłoszeniem przez Moskwę aneksji nowych terytoriów. Przedstawiciel kraju napadającego na Ukrainę proponował, aby głosowanie było tajne, ale większość państw odrzuciła ten wniosek.

W środowej debacie abp Caccia przypomniał wezwanie Papieża: „Niech ucichnie broń i niech rozpoczną się poszukiwania warunków dla podjęcia negocjacji prowadzących do rozwiązań nienarzuconych siłą, lecz uzgodnionych, sprawiedliwych i stabilnych”.

W ciągu tych ostatnich godzin usłyszeliśmy wiele słów. Stolica Apostolska pragnie zwięźle i szczerze wezwać do zakończenia szaleństwa tego konfliktu, który z godziny na godzinę pozbawia życia niewinnych ludzi oraz pogłębia rany między narodami, niszcząc wzajemne zaufanie będące fundamentem międzynarodowego ładu. Zaledwie kilka dni temu papież Franciszek wygłosił następujący apel: "w imię Boga i w imię poczucia człowieczeństwa obecnego w każdym sercu ponawiam moje wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni". […] Ojciec Święty wyraźnie wskazał, że rozwiązania muszą być "oparte na szacunku dla świętej wartości ludzkiego życia, jak również na suwerenności i integralności terytorialnej każdego kraju"

– podkreślił przedstawiciel Watykanu.

Afirmacja jasnych zasad prawa międzynarodowego, podkreślonych w przedłożonej rezolucji, jak i wyraźnie zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych, powinna zostać zrozumiana jako otwarcie drogi do sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania, a nie jako sposób zaostrzenia konfliktu, który spowodował już zbyt wiele ofiar. Z tej sali niech ponownie zabrzmi wołanie papieża Pawła VI: "Nigdy więcej wojny!".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter