12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Osaczanie Donalda Trumpa

Ocena: 0
1646

Zwycięstwo wyborcze Trumpa było wstrząsem dla waszyngtońskiego establishmentu. I nie tylko dla niego. Dlatego elity przystąpiły do kontrataku.

fot. PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS

Wraz z Brexitem wygrana Donalda Tumpa w wyborach prezydenckich utorowała drogę do zwycięstwa politycznych outsiderów we Włoszech, tryumfu nacjonalistów w Austrii, zwiększenia poparcia dla Alternatywy dla Niemiec. Może walnie przyczynić się do wygranej Marie Le Pen we Francji. Ten ostatni fakt zapewne byłby gwoździem do trumny euro, a może i Unii. Dlatego elity przeszły do przeciwuderzenia.

Główną linia natarcia jest rzekoma cicha współpraca pomiędzy sztabem wyborczym Donalda Trumpa i służbami rosyjskimi. Od ponad dziesięciu lat stosunki pomiędzy USA i Rosją, pomimo „resetu” ogłoszonego przez Baracka Obamę, były napięte. Otwarta wojna na słowa rozpoczęła się w lutym 2007 r., gdy prezydent Włodzimierz Putin podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa oskarżył Stany Zjednoczone o łamanie norm międzynarodowych i nieokiełznane używanie siły zbrojnej oraz podważył moralne przywództwo USA. Zbrojny najazd na Ukrainę doprowadził do gwałtownego zaostrzenia stosunków – dla Ameryki Rosja stała się wrogiem numer jeden (szerzej: „Idziemy” nr 24/2017).

 

Maile Hillary Clinton

W tym kontekście nieustanne zachwyty kandydata Trumpa nad Putinem i jego zapowiedzi zawarcia bliżej niesprecyzowanego porozumienia z Moskwą stanowiły niezwykły dysonans. Co więcej, w trakcie kampanii wyborczej w 2016 r. niezwykłego znaczenia nabrała sprawa używania przez Hillary Clinton, gdy ta była sekretarzem stanu, zamiast rządowego – prywatnego systemu komputerowego, który nie miał właściwych zabezpieczeń i z tego powodu kopie jej e-mailowej korespondencji wypłynęły na światło dzienne. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (676), 23 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 października 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -