24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokój czy wojna?

Ocena: 0
1534

Od ponad siedemdziesięciu pięciu lat na świecie nie było ani jednej wojny. To stwierdzenie brzmi absurdalnie, bo o rozmaitych starciach zbrojnych słyszymy codziennie.

fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Jednym z najdłużej trwających jest konflikt żydowsko-palestyński, który zaczął się jeszcze przed reaktywacją państwa Izrael po II wojnie światowej

 

W Karcie Narodów Zjednoczonych wojny zostały zakazane, więc z formalnego punktu widzenia nikt ich nie prowadzi. Ale to nie jest prawda. Wojna jest dziś wszechobecna, tyle że inna niż kiedyś.

Statista.com, portal, w którym można znaleźć dane statystyczne na dowolny temat, prezentuje mapę z informacjami na koniec lipca 2021 r. Państwa, w których doszło do starć zbrojnych, są zaznaczone na czerwono. I czerwień na mapie zdecydowanie dominuje. Po prostu zalewa świat.

Z kolei World Population Review podaje bardziej dokładne informacje o trwających konfliktach zbrojnych. Są więc kraje, w których podczas konfliktów (zazwyczaj wewnętrznych) zginęło ponad 10 tys. osób: Afganistan, Etiopia, Meksyk, Jemen. Natomiast takich, gdzie śmierć poniosło od 1 do 10 tys. ludzi, jest około dwudziestu.

I niestety, dzisiejsze wojny przybierają zupełnie nowy charakter. Pojawiła się wojna hybrydowa, w której nie ma wyraźnie określonych frontów, nikt nie kopie okopów, nie biorą w niej udziału ani czołgi, ani samoloty.

 


KTO WALCZY?

Gdy wszyscy się zgadzają, że wojna jest złem, kto właściwie sięga po broń i dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 01 (844), 02 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 05 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter