18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pół wieku później

Ocena: 0
706

Środowiska żydowskie sprowadzają historię Marca ‘68 do opowieści o antysemityzmie, pomijając jego wolnościową naturę. Czy mamy przepraszać za Marzec? A za stan wojenny? Sami siebie?

fot. PAP/ Tadeusz Zagoździński

Opowieść o znaczeniu Marca dla dzisiejszej Polski zacznę od końca. Na obchody 70. rocznicy tamtych zdarzeń organizowane przez Uniwersytet Warszawski probowano nie zaprosić Ireny Lasoty. Była ona jedną z organizatorek wiecu 8 marca 1968 r. spacyfikowanego przez milicję. Ba, należała do czołówki tak zwanych Komandosów – lewicowej grupy, która w Marcu ‘68 przeszła chrzest bojowy w starciu z władzą. Ale dziś jest po innej stronie niż Adam Michnik, guru tamtego środowiska.

 

Marcem po głowach

Irena Lasota, żyjąca dziś w USA, dowiedziała się od przedstawiciela UW, że jej współczesna publicystyka jest zbyt „kontrowersyjna”. A przecież młodzież manifestowała w 1968 r. pod hasłem wolności słowa. Lasota wystąpi w innych niż Michnik spotkaniach, w tym organizowanym przez uczelnianą „Solidarność”. Ale na obchodach osiada cień podejścia środowiska Michnika do wszystkich, którzy myślą inaczej.

W latach 80. Marzec ‘68 był jednym z tzw. miesięcy pamięci. Obok Października ‘56, Grudnia ‘70, Czerwca ‘76 i Sierpnia ‘80. Wymieniano je jednym tchem – jako symbol powtarzających się patologii nieakceptowanej władzy i coraz odważniejszych wystąpień społeczeństwa.

Potem Marzec został proklamowany przez liberalną lewicę kamieniem węgielnym III RP. Prof. Jerzy Eisler, autor fundamentalnej pracy o Marcu, zauważa dziś, że ta data zdominowała inne, co prowadziło do przesytu i niezadowolenia różnych środowisk. Zapewne to powód dystansu wobec tej rocznicy także ludzi, którzy kiedyś się z nią identyfikowali.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły