2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska uczciła niepodległość

Ocena: 0
1149

Mszą Świętą w bazylice Świętego Krzyża rozpoczęły się w stolicy obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Guzdek, a wzięła w niej udział para prezydencka.

– Do zwycięstwa i odrodzenia polskiego państwa poprowadził znakomity strateg Józef Piłsudski, który jako komendant stanął na czele Legionów Polskich. Wspierało go w tym dziele wielu wybitnych rodaków. Wspomnę tylko dwóch znanych w świecie dyplomatów: Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. To oni przypominali o prawach narodu polskiego do własnego państwa na forum międzynarodowym – mówił biskup polowy WP.

Wzruszająca uroczystość miała miejsce w Belwederze, gdzie prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Odznaczeni zostali m.in. abp Henryk Hoser SAC, Janusz Brochwicz-Lewiński (obaj Krzyżem Wielkim Orderu Polonia Restituta), Ewa Dałkowska, Antoni Krauze (Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta) czy prof. Krzysztof Szwagrzyk (Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta).

Prawdziwe tłumy zebrały się na placu Piłsudskiego, gdzie odbyła się uroczysta odprawa wart. – Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo, ale to działa też w drugą stronę – najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, który jest niezłomny, by niepodległe i suwerenne państwo utrzymać i mieć. Tacy właśnie jesteśmy my, Polacy, od pokoleń. Mamy prawo być z tego dumni – mówił prezydent Andrzej Duda. Po uroczystościach z placu Piłsudskiego wyruszyła defilada historyczna prezentująca dawne formacje wojskowe.

Ewelina Steczkowska
fot. PAP/Radek Pietruszka

Idziemy nr 47 (530), 22 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter