22 września
wtorek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Porozumienie z parlamentem Gruzji: nowy impuls do współpracy

Ocena: 0
403

Porozumienie o strategicznej współpracy między parlamentem gruzińskim i polskim, będzie nowy impulsem dla naszej współpracy - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z szefem parlamentu Gruzji Iraklim Kobachidzem.

fot. PAP/Marcin Obara

W poniedziałek marszałkowie: Sejmu i Senatu oraz przewodniczący parlamentu Gruzji podpisali porozumienie o partnerstwie strategicznym.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Złożyliśmy wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo żołnierzy gruzińskich, którzy polegli w wojnie we wrześniu 1939 roku, Gruzinów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i Gruzinów, którzy zostali zamordowani w Katyniu - powiedział Karczewski w poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej z Kobachidzem.

Jak mówił, Muzeum Powstania Warszawskiego "to miejsce dla warszawiaków i wszystkich Polaków niezwykle istotne i ważne". To miejsce również pokazuje jak dużo łączy Polaków i Gruzinów" - zaznaczył marszałek Senatu. Dodał, że Polskę i Gruzję łączy wiele kwestii. "Łączy nas umiłowanie wolności, demokracji i suwerenności naszych krajów. Gruzja jest naszym strategicznym partnerem - oświadczył.

Marszałek Senatu ocenił, że porozumienie o strategicznej współpracy między parlamentem gruzińskim oraz Sejmem i Senatem, to "będzie nowy impuls do naszej współpracy". Jak zauważył, dotychczasowa współpraca handlowa, gospodarcza, kulturalna, naukowa, pomiędzy Polską, a Gruzją "rozwija się wspaniale". Karczewski zaznaczył jednocześnie, że podczas rozmów zwrócono uwagę "na olbrzymi potencjał, który można i należy wykorzystać w przyszłości".

Współpraca między naszymi parlamentami na pewno będzie przyczyniać się do polepszenia jeszcze tej współpracy - ocenił Karczewski.

Z kolei Kobachidze podkreślił, że dla Gruzji rozwój współpracy z Polską jest priorytetem. "Polska i Gruzja mają świetne polityczne stosunki" - mówił szef gruzińskiego parlamentu. Zaznaczył, że Polska - podobnie jak Gruzja, jest narodem walczącym. "Historyczne stosunki między Polską, a Gruzją dają nam podstawę, aby dalej rozwijać stosunki bilateralne" - mówił Kobachidze.

Podkreślił, że Polska wspierała Gruzję w aspiracjach euroatlantyckich, unijnych oraz w walce o niepodległość Gruzji. Polska zawsze stoi obok nas i jesteśmy za to bardzo wdzięczni - powiedział szef gruzińskiego parlamentu.

Wyraził również nadzieję, że podpisanie przez Polskę i Gruzję porozumienia o strategicznej współpracy parlamentów jeszcze bardziej pogłębi nasze wzajemne stosunki. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Wtorek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je wiernie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Prz 21,1-6,10-13; Ps 119,1.27.30.34.35.44; Łk 8,19-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter