21 października
sobota
Urszuli, Hilarego, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prawicowa zmiana mentalności

Ocena: 4.4
633

Partie prawicowe w katolickich krajach Półwyspu Iberyjskiego przywiązują coraz mniej wagi do utrzymania definicji rodziny jako związku mężczyzny i kobiety. W kierownictwach tych ugrupowań przybywa też sympatyków środowisk homoseksualnych

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Tegoroczne wakacje stały w Portugalii pod znakiem pożarów. Jak co roku zresztą. Rywalizacja między centrolewicową Partią Socjalistyczną, rządzącą krajem od listopada 2015 r., a centroprawicowymi socjaldemokratami, ucichła na czas urlopów. Ożyła w ostatnich dniach sierpnia wraz z niespodziewaną deklaracją portugalskiej sekretarz stanu ds. modernizacji administracji Gracy Fonseki. Lewicowa pani polityk w jednym z wywiadów ujawniła, że jest lesbijką, a równocześnie zadeklarowała, że jej coming out ma charakter stricte polityczny. Stwierdziła, że ujawnienie jej orientacji seksualnej ma głębszy sens i jest formą walki na rzecz mniejszości seksualnych, gdyż „ustawy nie wystarczają, aby zmienić mentalność”.

 

Deklaracja do CV

Do czasu swojej deklaracji Graca Fonseca była mało znana w Portugalii. Jej publiczne wyznanie sprawiło, że w ostatnich dniach stała się jedną z najbardziej medialnych postaci.

Komentatorzy i politycy portugalscy są podzieleni wobec zachowania przedstawicielki socjalistycznego rządu Antonia Costy: jedni, zazwyczaj ci ze środowisk lewicowych, chwalą ją za odwagę w przyznaniu się do odmienności, inni krytykują za próbę „pokazania się światu”. Odnotowują przy tym, że osoby homoseksualne zdobyły już w Portugalii wszystko, co było do zdobycia, i cieszą się takimi samymi prawami, jak heteroseksualiści: mogą zawierać śluby cywilne, a nawet, po dwóch latach wspólnego mieszkania (bez konieczności ślubu cywilnego) starać się o adopcję.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 39 (625), 24 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -