19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier: chcemy nowego otwarcia w dialogu z Brukselą

Ocena: 0
472

Chcemy nowego otwarcia w dialogu z Brukselą, ale też oczekujemy nowego otwarcia po stronie Brukseli – mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Gazetą Polską". Szef rządu apeluje o "mniej emocji i ideologii, a więcej racjonalności i prawdziwego dialogu".

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Morawieckiego "kraje tzw. Starej Europy powinny też zrozumieć, że kraje nowej Europy, w tym Polska, to już okrzepłe demokracje, ze stabilną gospodarką, świadome swej podmiotowości państwa i dojrzałe wspólnoty narodowe". – Kraje takie, jak Polska mogą mieć i mają świeże pomysły na rozwiązanie starych europejskich problemów – podkreślił premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że diagnozy stawiane przez rząd Zjednoczonego Prawicy okazały się trafione, co Unia przyznaje poprzez swoją politykę.

– Proszę zauważyć – ostatnio Bruksela zaczęła podejmować realne działania na polu walki z mafiami VAT-owskimi czy rajami podatkowymi. Słyszymy też, że elity brukselskie same zaczynają przyznawać, że mechanizmy tzw. relokacji imigrantów się nie sprawdziły – mówi premier. – Nasz głos w Brukseli okazał się zatem czymś więcej, niż głosem wołającego na puszczy – zauważył.

Morawiecki przypomniał, że "budżety państw unijnych tracą na karuzelach VAT od lat około 160 mld euro rocznie!". Oznajmił, że ministrowie państw UE odpowiedzialni za finanse i gospodarkę, z którymi rozmawia "dziś są pod wrażeniem naszych wyników w uszczelnianiu systemu podatkowego i wreszcie coś zaczyna się dziać na szczeblu całej Europy".

– Kiedy zatem siadamy do stołu jak partnerzy, a nie przeciwnicy, można wypracować rozwiązania pożyteczne dla wszystkich. No, ale wiadomo, że tam, gdzie więcej polityki niż merytoryki, to tematy nabierają innej rangi, innej argumentacji, innej perspektywy. Do wyzwań podchodzę jednak zawsze jak do szans, a nie zagrożeń, i mam coś więcej niż nadzieję, że polski głos w Europie będzie nie tylko słyszany, ale także coraz bardziej słuchany – powiedział.

Premier stwierdził, że "wykorzystanie funduszy europejskich udało się nam rozpędzić".

– Wartość podpisanych umów inwestycyjnych sięgnie na koniec tego roku ponad 250 mld zł. Mamy objęte umowami blisko połowę wszystkich środków europejskich, dostępnych dla Polski na lata 2014-2020. Ponad 30 proc. wszystkich środków wypłaconych przez Komisję Europejską w ramach nowej perspektywy finansowej trafiło do Polski. To czyni nas de facto liderem wśród krajów członkowskich UE – wyliczał Morawiecki.

Jak podkreślił, Polska przykłada szczególną wagę do jakości inwestycji.

– Symbolem instytucjonalnym tego, że postawiliśmy na jakość w inwestowaniu środków unijnych, są zjednoczone pod wspólną flagą i strategią Polskiego Funduszu Rozwoju, do niedawna rozproszone, polskie instytucje rozwojowe, które w dużej mierze zarządzają efektywnie tymi środkami – powiedział premier.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter