15 listopada
piątek
Alberta, Leopolda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premier Szydło rozpoczęła wizytę w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Ocena: 0
293

Premier Beata Szydło w nocy z wtorku na środę przybyła do Abidżanu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie weźmie udział w szczycie Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej. Szefowa polskiego rządu w trakcie jednej z sesji szczytu zabierze głos ws. bezpieczeństwa.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Ten piąty już szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska potrwa dwa dni. Będzie okazją do podsumowania wzajemnych stosunków po 10 latach od podpisania w Lizbonie strategii UE-Afryka. Według organizatorów szczyt zgromadzi około 5 tys. uczestników.

Tematem przewodnim – poza wzajemnymi relacjami między obu kontynentami – mają być problemy młodzieży. Wśród dyskutowanych zagadnień znajdą się również kwestie bezpieczeństwa, wdrażania zasad demokratycznych, prawa człowieka, migracja, inwestycje, handel i tworzenie nowych miejsc pracy.

W trakcie szczytu odbędą się cztery sesje tematyczne oraz sesja końcowa, na której przywódcy państw i szefowie rządów podsumują rozmowy. Polskę będzie reprezentować premier Beata Szydło.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z PAP podkreślił, że sprawą niezwykle istotną obecnie są wspólne działania związane z zapobieganiem migracji.

– Rozmowy na szczycie będą miały ważne znaczenie zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa regionalnego, jak i współpracy mającej na celu ograniczenie emigracji młodych ludzi z Afryki. Kryzys migracyjny jest wciąż nierozwiązany i z każdym tygodniem narasta – stwierdził rzecznik rządu.

Bochenek poinformował, że w trakcie szczytu szefowa polskiego rządu zabierze głos podczas jednej z sesji w temacie "szeroko rozumianego bezpieczeństwa" oraz polityki klimatycznej.

Premier po zakończeniu szczytu spotka się również z polskimi misjonarzami pracującymi na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Kościele Zbawiciela Miłosiernego.

Dotychczasowe szczyty AU-UE miały miejsce w Kairze (2000 r.), Lizbonie (2007 r.), Trypolisie (2010), a ostatni z nich odbył się trzy lata temu w Brukseli. Ponad 60 liderów z Afryki i Europy w przyjętej w stolicy Belgii deklaracji podkreślili ścisły charakter stosunków UE–Afryka i potrzebę ich rozwoju w przyszłości.

Unia Afrykańska to organizacja o charakterze politycznym, wojskowym i gospodarczym z siedzibą w stolicy Etiopii, Addis Abebie. Swoim zasięgiem obejmuje cały kontynent; formalnie w jej skład wchodzi 55 państw. Została powołana w lipcu 2002 r. na szczycie w Durbanie, zastępując funkcjonującą wcześniej Organizację Jedności Afrykańskiej.

Podstawowymi założeniami powołania UA była promocja rozwiązań demokratycznych na kontynencie afrykańskim, wspieranie rozwoju gospodarczego państw członkowskich, walka z korupcją, obrona praw człowieka, działanie na rzecz integracji i zakończenia konfliktów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 listopada

Nabierzcie ducha i podnieście głowy,
ponieważ zbliża się wasze odkupienie.

Dziś w Kościele:
+ piątek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie dowolne św. Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 13,1-9; Ps 19,2-3.4-5ab; Łk 17,26-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -