20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent podpisał ustawę o IPN

Ocena: 0
2871

Podkreślił zarazem, że niezwykle ważne jest także, aby państwo polskie i naród polski nie były pomawiane o udział w Holokauście. "Przede wszystkim, tak jak niektórzy mówią, co dla mnie jest niezwykle bolesne i myślę, że dla większości Polaków, że Polacy brali jako naród w instytucjonalizowany sposób udział w Holokauście, że miało to charakter systemowy. Otóż proszę państwa – nie. Prawda historyczna jest taka, że Polacy w żaden zinstytucjonalizowany sposób, w żaden systemowy sposób, nie brali udziału w Holokauście" – podkreślił prezydent.

Zaznaczył ponadto, że uchwalona przez polski parlament nowela o IPN "to nie jest ustawa nowa". "To nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień, czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu ja prowadziłem rozmowy już przeszło rok temu, a także w czasie mojej wizyty rok temu w Izraelu; byłem już wtedy o to pytany" – mówił Duda.

Jak wskazał, wówczas jeden element "bardzo istotnie" w tym kontekście się pojawiał – "zdecydowane oczekiwanie tego, że ta ustawa, to rozwiązanie, te przepisy nie będą w żaden sposób blokowały działalności artystycznej i działalności naukowej". "W ostatecznym sformułowaniu tych przepisów art. 55a, takie wyłączenie dotyczące czynów związanych z działalnością artystyczną i działalnością naukową, zostało w sposób bardzo wyraźny do ustawy wprowadzone, a więc to oczekiwanie, które przez środowiska żydowskie było tutaj formułowane, zostało przez ustawodawcę zrealizowane" – zaznaczył prezydent.

Jak mówił Duda, nowela ustawy o IPN "dotyczy kwestii niezwykle bolesnej, bardzo delikatnej, dotyczy kwestii związanej z II wojną światową, z martyrologią narodu polskiego". "Z tym, co my Polacy – ale oczywiście w znaczeniu nasi przodkowie, moi dziadkowie, pradziadkowie – przeżyliśmy w okresie II wojny światowej i ilu naszych bliskich w okresie II wojny światowej z rąk niemieckich nazistów i innych, którzy napadli na Polskę, straciło życie" – dodał.

Duda przypomniał, że w okresie II wojny światowej zginęło w Polsce prawie 6 mln obywateli. "Mówię obywateli – podkreślam to z całą mocą – bo wśród nich z całą pewnością było około 3 mln polskich obywateli narodowości żydowskiej" – zaznaczył. Podkreślił też, że "niemiecki nazistowski przemysł zagłady" był przede wszystkim skierowany na zniszczenie narodu żydowskiego.

"Ponieważ Polska została napadnięta jako pierwsza i przecież tu rozpoczęła się w 1939 r. II wojna światowa, od samego początku w zasadzie tej wojny Polska była okupowana. Przypominam, że polskie ziemie zostały rozdarte przez z jednej strony Niemcy hitlerowskie, a z drugiej strony przez Związek Radziecki, który na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow napadł na Polskę 17 września i zagarnął część polskich ziem" – mówił prezydent.

"W związku z powyższym, co z całą mocą chcę podkreślić – w sensie geograficznym państwa polskiego nie było. Były ziemie, które kiedyś stanowiło państwo polskie, polski rząd zorganizował się na uchodźstwie w Londynie, ale polskiego rządu w Polsce działającego, instytucji państwa polskiego jako takich – nie było; było wyłącznie polskie państwo podziemne, była Armia Krajowa, a więc struktury, które się zorganizowały, aby walczyć o powrót polskiej państwowości, po to, aby w miarę możliwości bronić polskich obywateli, po to, aby w miarę możliwości ze wszystkich sił walczyć z hitlerowskimi Niemcami o wyzwolenie Polski" – mówił.

Duda podkreślił, że historia II wojny światowej jest jednym z najczarniejszych momentów w naszych dziejach i że jest ona "szczególnie bolesna, szczególnie delikatna i wzbudzająca szczególne emocje" dla Izraela i dla Żydów. Dodał, że jest pełen szacunku dla tego bólu i dla "tej wielkiej pamięci". "Budowanie dobrych relacji pomiędzy Polską i Izraelem bardzo leży mi na sercu. Mieszkaliśmy tutaj na tej ziemi tysiąc lat, we wspólnym państwie, w Rzeczpospolitej, którą Żydzi nazywali Polin (...), i to jest nasza wielka wspólna historia, która została w dramatyczny sposób przez hitlerowskie Niemcy przerwana" – zaznaczył.

Prezydent zaznaczył, że w jego rodzinie stale obecna była opowieść o śmierci jego dziadka podczas II wojny światowej i o śmierci Żydów. "Na naszej ziemi niemieccy naziści zbudowali obozy zagłady, z najbardziej ponurą sławą owianym obozem Auschwitz-Birkenau (...). Prawdą jest, że ze wszystkich narodów najwięcej zginęło osób narodowości żydowskiej (...). Ale zginęły także miliony Polaków" – dodał.

Duda zauważył, że Polacy ginęli także w innych miejscach – m.in. rozstrzeliwani na ulicach polskich miast, w walce z Niemcami w oddziałach partyzanckich czy zamęczeni na Pawiaku  – a niemiecki przemysł zagłady realizowany był "także wobec narodu polskiego, wobec osób należących do wspólnoty etnicznej Romów"; ponadto – dodał prezydent – z rąk niemieckich, m.in. w obozach koncentracyjnych zginęło bardzo wielu Rosjan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter