28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Projekt "Mama 4 plus" w Sejmie

Ocena: 0
1861

Projekt "Mama 4 plus" honoruje kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci – wskazywał w środę w Sejmie wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki. Opozycja pytała m.in., dlaczego projekt nie przewiduje dodatkowych świadczeń dla matek, które pracowały.

fot. PAP/Jakub Kamiński

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Poprawki do projektu zapowiedziały zarówno PiS, jak i partie opozycyjne, projektem zajmuje się teraz komisja polityki społecznej i rodziny.

Wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki powiedział, że projekt jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w kwietniu ubiegłego roku mówił o potrzebie stworzenia systemu świadczeń adresowanych do matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i nie wypracowały sobie emerytury finansowanej z systemu ubezpieczenia społecznego. Zieleniecki ocenił, że obecny brak świadczeń dla tej grupy matek to "sytuacja wysoce niezadowalająca, by nie powiedzieć – skandaliczna".

Poinformował, że według szacunków MRPiPS spośród 85 tys. osób uprawionych do tzw. matczynych emerytur, ok. 65 tys. dziś w ogóle nie ma prawa do emerytury. Pozostałe prawie 21 tys. pobiera świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Zwrócił uwagę, że spośród 65 tys. matek czworga lub więcej dzieci, które dziś nie mają prawa do emerytury, znaczną część stanowią osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. i objęte starym systemem emerytalnym.

Zieleniecki podkreślił, że celem projektowanego rozwiązania jest "uhonorowanie matek, które urodziły i wychowały albo wychowały co najmniej czworo dzieci i w związku z tym zrezygnowały z zatrudnienia bądź też tego zatrudnienia nie podjęły". – Można powiedzieć, że honorujemy w ten sposób wkład matek, które przyczyniły się do zwiększenia liczebności tego pokolenia osób, które dzisiaj, należąc do tego pokolenia dzieci osób w wieku poprodukcyjnym, finansują składki na ubezpieczenia społeczne – powiedział.

Posłanka Anita Czerwińska (PiS) powiedziała, że projektowane rozwiązania "podkreślają ważną dla rozwoju kraju funkcję społeczną, jaką pełnią rodzice, w większości kobiety, wychowując dzieci". – Proponowane regulacje są docenieniem trudu wychowawczego rodziców w rodzinach wielodzietnych i zapewnią im określone środki po osiągnięciu odpowiedniego wieku – dodała.

Poinformowała, że PiS podczas prac komisji zgłosi poprawki rozszerzające grono uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego o osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej. Dodała, że takie osoby będą musiały do wniosku dołączyć orzeczenie sądu o powierzeniu im sprawowania pieczy zastępczej.

Posłanka Magdalena Kochan (PO) przyznała, że świadczenie jest formą docenienia matek wychowujących dzieci w rodzinach wielodzietnych. Poinformowała jednocześnie, że PO proponuje, by dodatkowe świadczenie otrzymywały także te matki, które pracowały zawodowo.

– Świadczenie, o którym mówimy, ma dotyczyć 86 tys. kobiet – w większości kobiet. A co zrobimy z rzeszą ponad 700 tys. tych kobiet, które pomimo urodzenia 4 dzieci podjęły pracę zawodową i pracowały podwójnie? – pytała. – Proponujemy, żeby takie mamy otrzymywały także rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ale w wysokości 30 proc. – powiedziała.

Oceniła, że niesprawiedliwa jest także sytuacja, w której ojciec ma prawo do świadczenia wyłącznie wówczas, kiedy matka porzuca rodzinę lub umiera. – Dzisiaj tato, który podejmuje się opieki nad czwórką dzieci, nie jest niczym nadzwyczajnym. Kobiety w Polsce są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni i mają szansę na podjęcie i realizację lepszej kariery zawodowej niż mężczyzna. Zostawmy zatem w rodzinie decyzję, które (z rodziców – PAP) podejmuje się wychowywania dzieci i pozostania w domu, a które realizuje się zawodowo – zaapelowała.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter