19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeciw przemocy

Ocena: 0
995
W obliczu postępującej zagłady chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w tzw. Państwie Islamskim, utworzonym przez dżihadystów, działacze i przywódcy chrześcijańscy z tego regionu zażądali od państw islamskich, aby niezwłocznie położyli kres tym działaniom. Przesłanie w tej sprawie powstało w siedzibie patriarchy maronickiego w Dimane na północy Libanu w obecności patriarchów wschodnich Kościołów chrześcijańskich: katolickich, prawosławnych i niechalcedońskich oraz nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Gabriele Caccia.

Autorzy dokumentu wezwali Arabów i muzułmanów do bardziej zdecydowanych działań w obliczu tego, co się dzieje na równinie Niniwy w Iraku, gdzie powstało Państwo Islamskie. Wypędzono stamtąd w praktyce wszystkich chrześcijan, a pozostałe tam kościoły są niszczone. Przywódcy chrześcijańscy zaapelowali do sunnitów i szyitów, aby wydali oni fatwy [orzeczenia] i prawa, bezwzględnie zakazujące dyskryminacji religijnej mniejszości.

Zażądali ponadto interwencji Narodów Zjednoczonych, choć nie wspomnieli wprost o wysłaniu sił międzynarodowych. Dokument sugeruje jednak działania w tym kierunku, domaga się bowiem, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nakazującą zwrot zagrabionych domów i dóbr „za pomocą wszelkich możliwych środków”.

Patriarchowie zwrócili się także do Organizacji Konferencji Islamskiej, Ligi Państw Arabskich i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, uznając, że ten ostatni jest uprawniony do sądzenia aktów barbarzyństwa, do jakich dochodziło w Mosulu i Strefie Gazy. Zażądali też od parlamentów świata arabskiego i muzułmańskiego przegłosowania ustaw odrzucających wyraźnie wszelkie formy wykluczenia religijnego innych (tzw. takfir) oraz pociągających do odpowiedzialności wszystkich, którzy łamaliby takie prawa. Wyrazili przy tym ubolewanie, że niektóre kraje europejskie zachęcają do ucieczki chrześcijan pod pretekstem ich ochrony; są to „zachęty, które potępiamy i piętnujemy” – stwierdzili z przekonaniem patriarchowie wschodnich Kościołów chrześcijańskich. I podkreślili, że wypędzenie chrześcijan z ich domostw i konfiskata ich dóbr, śmierć niewinnych cywilów, akty agresji przeciw mniejszościom religijnym i ich kościołom w Mosulu, Sadadzie, Maaluli, Kasabie i w wielu innych miejscach należy określić jako zbrodnie przeciw ludzkości. Hierarchowie przypomnieli też sprawę uprowadzonych 23 kwietnia 2013 r. w Syrii dwóch metropolitów wschodnio-chrześcijańskich, o których losie do dzisiaj nic nie wiadomo.

KAI
Idziemy nr 33 (465), 15-17 sierpnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter